Orfoz Avlamak 1 Eylül’den itibaren Yasak

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’nde durumu tehlikede olarak belirtilen orfoz balığının artık iç sular dahil bütün sularımızda avlanması, toplanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması yasaklandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Ticari Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (2016/35)” ile “Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliği (2016/36)” yayınladı.

Bu iki tebliğe göre, 1 Eylül 2016’dan 31 Ağustos 2020’ye kadar her şekilde orfoz avlanması yasaklandı.

Sayıları azalan orfoz stoklarının iyileştirilmesini amaçlayan düzenlemeye uymayanlara 1.113TL para cezası kesilecek.

Kararın çok yerinde olduğunu ve desteklediklerini belirten Dünya Doğayı Koruma Vakfı – Türkiye (WWF – Türkiye)* Doğa Koruma Sorumlusu Yaprak Arda yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Orfoz çift cinsiyetli bir balık. 12 yaşına kadar dişi ardından erkek olur. Bu nedenle orfozun üreme yaşına gelene kadar avlanmaması gerekiyor.

“Daha önceki kural 45 cm’den küçük orfozların vurulmasını yasaklıyordu ancak bu kurala uyulmadığı için daha ciddi bir yaptırım getirildi.

“Hem Akdeniz hem de yerel ekonomi için çok önemli olan orfozun neslinin devam etmesini istiyorsak bu yasağa harfiyen uymalı ve üremesine izin vermeliyiz.

“Bir zamanlar oldukça bol olduğu düşünülen orfoz, yasadışı avcılık ve kirlilik nedeniyle nesli tehlike altındaki türler arasına girdi.

“Orfozun neslini sürdürülebilmesi, yaşadığı alanların korunmasına ve kurallara uyulmasına bağlı.”

Orfoz Hakkında

(Epinephelus marginatus), Serranidae familyasından bir balık türü.

Vücudu yandan yassı ve ovaldir. Başı ve ağzı büyüktür. Derisi kalın olup ufak pullarla kaplıdır. 1’inci sırt yüzgeci daha yüksek olup, 2’nci sırt yüzgeci ile birleşmiştir. Kafa, sırt ve yanlarında canlı iken görülen, ölünce kaybolan yeşilimsi, sarı lekeler ve dikey bantlar bulunur. alt tarafı daha açık renklidir. Solungaç kapakları açık ve dikenlidir. Kuyruk yüzgeci yuvarlaktır.

Orfoz hermafrodit olup[1], cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahiptir. Hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra 18. yaşına geldiğinde dişi cinsiyet organları kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları gelişir ve hayatının geri kalanını erkek olarak yaşar.

Derinliği 100 m. kadar olan suların kaya aralarında yaşar. Büyüklüğü ortalama 60 cm’dir, maksimum 140 cm olur. Ortalama ağrlığı 15 kg. civarındadır, maksimum 60 kg olur. Yaşadığı her yılda bir kilo alır ve 60 yıl yaşar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.