Göbeklitepe’den Sorumlu Müze Müdürü Görevden Alındı

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında Göbeklitepe’den sorumlu Müslüm Ercan açığa alındı.

Prof. Dr. Klaus Schmidt’in 2014 yılında vefat etmesinden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Şanlıurfa Müzesi Müdürü olarak Müslüm Ercan göreve getirilmişti. Müslüm Ercan aynı zamanda Göbeklitepe kazılarından da sorumluydu. Böylelikle Müslüm Ercan, farklı sorumluluklarla alandaki tek yetkili kişi olmuştu.

Darbe girişiminden sonra Türkiye genelinde devam eden ve FETÖ üyesi olduğu düşünülen şahısların kamu görevlerinden alınması işlemleri kapsamında Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan da görevden alındı.

Göbeklitepe Hakkında

Kazıların başladığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki görüşleri değiştiren Göbekli Tepe, belki de tüm insanlığın tarihini baştan yazabilecek bir öneme sahip. Hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12.000 yıllık dairesel yapılar, tarım devriminden ve hatta çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski.

Uzmanlar daha önce, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçip tarım yapması sonucu anıtsal alanların yapıldığını düşünüyorlardı. Fakat tarıma geçilmeden önce avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilen Göbekli Tepe, tüm bu düşünce sistemini altüst etti.

Göbeklitepe’deki T biçimli dikilitaşların en büyüğünün ağırlığı 16 tonu aşıyor. Bu taşları yontmak ve yakındaki taşocağından taşımak, çok sayıda insan ve hepsini doyuracak miktarda yiyecek gerektiren zorlu bir organizasyon gerektiriyor.

Burada şimdiye kadar yapılan kazılarda bu insanların yerleşik bir hayat sürdüğüne dair bir kanıt bulunamadı. Bu yüzden Göbekli Tepe’nin dönemsel bir toplanma ve şölen yeri olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Dağ Medya / Arkeofili

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.