Caretta yavruları Patara’da Akdeniz’le buluşuyor

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde Caretta Carettalar’ın en önemli yuvalama alanlarından Patara Plajı’nda bu yıl tespiti yapılan 202 yuvadan çıkmaya başlayan yavrular Akdeniz’le buluşuyor.

Doğan Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Kaş yakınlarındaki Patara Plajı, Türkiye’de caretta caretta kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarının başında yer alıyor. Her yıl yüzlerce erişkin deniz kaplumbağasının yuva yaptığı plajda bu yıl 202 yuva tespit edildi. Bu yıl, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Çevre Koruma Genel Müdürlüğü ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tarafından gözlemlenip korunan yuvalardan yavru çıkışları başladı. 15 Mayıs- 15 Eylül tarihleri arasında 08.00- 20.00 saatleri arası insanların, 20.00- 08.00 arası caretta carettaların kullanımında olan plajdaki yuvalar insanların bulunduğu bölümde çelik kafeslerle, diğer noktalarda ise yüzey kafesleriyle dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı korunuyor.

Bu yıl Adnan Menderes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun ve asistanlar Yusuf Geroğlu, Mehmet Tural ve Habibe Güler’in yer aldığı ekip, her birinde 70 ile 120 arasında yumurta bulunan yuvaları koruyor. Bu yuvalardan 45- 60 gün arasında yavrular çıkarken, görevliler sabaha kadar plajda gezerek, yuvalardan çıkan yavru deniz kaplumbağalarının güvenli biçimde Akdeniz’in mavi sularıyla buluşmasını sağlıyor.

Yavru caretta carettaların denizle buluşmasına tanıklık eden Alman Johannes Wolf, “İnsanın yaşamında belki bir kez görebileceği ilginç bir olayı gözlemledim. Yavru carettalar yaşam alanlarına ulaştı. Benim için çok ilginç bir olay oldu. Çok mutluyum” dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü asistanı Yusuf Geroğlu da “Patara Plajı caretta carettaların en önemli üreme alanlarından biri. Bu yıl Patara Plajı’nda 202 yuva tespit edildi. Bu yuvalardan çıkan yavruların güvenli şekilde denize ulaşması sağlanıyor. Bugün de 80- 90 yavruyu denizle buluşturduk” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.