Amik Ovası kuraklık tehdidi altında

Hatay’da 1 milyon 800 bin dönümlük önemli tarım arazilerine sahip olan Amik Ovası, kontrolsüz sulama ve alınmayan önlemler nedeni ile kaderine terk edildi. Yetkililere çağrıda bulanan Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ahmet Seven, bir an önce basınçlı ve damlama sulama teknolojisini geliştirmesi ve desteklemesini istedi.

Türkiye’nin en önemli tarım havzasından biri olan Hatay’ın Amik Ovası, kontrolsüz sulama nedeni ile kuraklıkla karşı karşıya. Asi Nehri başta olmak üzere Yarseli Barajı, Reyhanı Barajı ve yer altı suları, 1 milyon 800 bin dönümlük ovayı sulamaya yetmez iken, yetkililerin kontrolsüz sulama ile ilgili herhangi bir önlem almaması çoraklaşma baş gösterdi. Acilen önlem alınmasını isten Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ahmet Seven, kontrolsüz sulama nedeni ile oluşan su kaybının önüne geçilebilmesi için basınçlı ve damlama sulama teknolojisine geçilmesi gerektiğini dile getirdi. Amik Ovasının çoraklaşma tehlikesi ile de karışı karşıya olduğuna dikkat çeken Seven, “Biz bunun engellenmesi içinde Amik Ovasına drenaj ve altyapı hizmetlerinin de bir önce yapılmasını istiyoruz” dedi.


Hatay’da 1950-2015 Yılları arasında sıcaklık değerleri tablosu/ veri seti/

Tablo veri kaynağı için tıkla


Evrensel’in haberine göre, Reyhanlı Barajının bitirilmesi halinde su taşkınlarının önleneceğini ve 600 binlik bir alanın sağlıklı sulanacağını, sulamada kullanılan açık kahanetler sistemi yerine kapalı sistemle sulama yapılacağını, bunun sevindirici bir durum olduğunu söyleyen Seven, bu şekilde gitmesi durumunda su sıkıntısının kısmi anlamda çözüleceğini, ancak bunun da köklü bir çözüm getirmeyeceğine dikkat çekti.


Grafik: Hatay’da 1981’den  2015’e yağış verileri grafiğine göre Hatay’da yıllık alansal yağışın son üç yılda dalgalı şekilde düşüş yaşandığı görülüyor. / Kaynk: Meteroloji  Genel Müdürlüğü

antakya


Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yapması gereken en önemli şeylerden birinin çiftçileri sulama alanında ciddi bir eğitime tabi tutmak olduğunu sözlerine ekleyen Seven, bir önce bakanlığın bu anlamda yayın ve eğitim çalışmalarını hızlandırması gerektiğini önerdi.


Harita: Standart Yağış Endeksi (SPI – Standardized Precipitation Index) Metoduna Göre 2016 Temmuz Ayı Meteorolojik Kuraklık Durumu’na göre Hatay bölgesi  hafif ve orta kuraklık yaşamakta 6 aylık değerlendirmeye göre./ Detaylı kuraklık analizi için tıklayınız: http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/kuraklik-analizi.aspx 

2016-08-14_12-21-51


Ovanın sadece kontrolsüz sulama nedeni ile kuraklık ile yüze yüze kalmadığını dağlara ve ormanlık arazilere yapılan tahribatında bu konuda etkili olduğuna işaret eden Seven, “Geleceğimizi garanti altına almak istiyorsak. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak her şeyden önce tarım topraklarını korumaya almalıyız” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.