İstanbul Kent Savunması: Projede hukuksuzluklar var, proje ile ilgili hala bir detay yok

Kabataş iskelesi, ‘Kabataş meydan düzenlemesi, transfer merkezi ile iskelelerin yenilenmesi inşaatı nedeniyle sabah saatlerinden itibaren deniz trafiğine kapatıldı

İstanbul
Haber& fotoğraflar: Hatice Temiz* / @haticemiz

Kabataş iskelesindeki Martı Projesinin inşaatının 28 Temmuzda başlayacağını duyuran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kapatılma tarihini 10 Ağustos’a ertelemişti. İskelenin kapatılacağından haberi olmayan yüzlerce yolcu geri çevrildi. Yolcular, “bugünün tarifesi dün konmuş haberim yoktu” diyerek tepki gösterdi.

image_00004

İstanbul Kent Savunması: “Bu aslında eski bir proje”

 

İstanbul Kent Savunması’ndan Deniz Özgür, bu projenin iptal edilen eski bir proje olduğunu söyledi. “Bu aslında eski bir proje. 2008’de kuruldan onay aldı sonra iptal edildi. Üzerinden 7-8 sene geçti. Plan değişikliği yapıldı muhtemelen projeye ek 10 bin metrekare deniz dolgusu yapıldı” dedi.

 

“Proje ile ilgili hala bir detay yok”

image_00003

Deniz Özgür, sadece bir tabelanın asıldığını bir bilgilendirmenin yapılmadığını söyledi. “Proje ile ilgili hala bir detay yok. Ne yapılacak, ne kadar kapatılacak bilmiyoruz.”

 

Projede hukuksuzluklar var

 

Büyükşehir Belediyesi yenileme adı altında bir yeri kapatabilir diyor Özgür, ama proje için gerekli izinler alınmalı diye ekliyor. “Kabataş – Üsküdar arasına Deniz altı yaya tüneli yapıyorlar. Fındıklıdan Üsküdar’a bir yaya yolu projesi. Projenin önce onay alması gerekiyor. ÇED, Koruma Kurulu esas olarak da projenin plan değişikliği askıya çıkar. Bakanlıklarda, belediyelerde onu ahali, dernekler, meslek örgütleri görür. Ona göre dava açarlar. Bunların hiçbiri yapılmadı. ÇED var mı yok mu bilmiyoruz. Bunu böyle buraya astılar”

image_00002

İBB: “Kurul onaylarından yoksun olduğu iddiası gerçek dışıdır”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yayımladığı basın bülteninde, “projenin yeterli bilimsel yaklaşım ve ilgili kurul onaylarından yoksun olduğu iddiası da gerçek dışıdır. Proje görselleri ile bilgileri tüm detayları ile yakın zamanda açıklanacaktır” dendi.


Hatice Temiz, Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi. Dağ Medya (18 Temmuz-18 Ağustos )veri gazeteciliği stajyeri /haticemiz@gmail.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Geri İzleme: Dağ Medya’da staj yapmak | Dağ Medya

  2. Geri İzleme: Gazetecilik öğrencisi Hatice Temiz, Dağ Medya’da yaptığı stajını yazdı | Medya Atölyesi-İletişim Fakültesi Uygulama Projeleri

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.