Video-Haber: Darbe girişimi sonrası sokaktan birlik ve beraberlik mesajları

15 Temmuz darbe girişiminin ardından sokaktaki halk oluşan birlik ortamından oldukça memnun. Kimi barış ortamının devam edeceğini düşünürken kimisi bir süre sonra bozulacağını ifade ediyor.

ht
İstanbul
Video-Haber: Hatice Temiz* / @haticemiz

İşletmeci Murat Kaya, ‘’Birlik ve beraberliğin olması çok güzeldir. Türkü, kürdü, lazı, çerkeziyle birlik ve beraber olmamız kesinlikle çok güzeldir. Bunu her zaman başka ülkelere karşı, dış güçlere karşı, teröre karşı birlik ve beraberliğimizin olması çok güzeldir.’’ diyerek birlik ve beraberliği destekledi. Üniversite öğrencisi Mustafa Parlakçı Türkiye halkının ülkesini savunan, vatanını, bayrağını seven insanlar olduğunun altını çizdi. ‘’Milli beraberliği, yurttaşlığı, vatandaşlığı, vatan sevgisini, bayrak sevgisinin ne kadar büyük bir şey olduğunu gösterdik tüm dünyaya. O yüzden bence bu birlik ve beraberlik büyük bir adım oldu bizim ülke açısından çok olumlu şekilde önümüzdeki yıllara yayılacağını düşünüyorum bu birlik ve beraberliğin.’’


‘Darbenin arkasında Amerika var’

Darbenin arkasında kim var sorusuna sokaktaki halkın büyük çoğunluğu Amerika diyor. Darbe girişiminin basit bir şekilde anlatılmasını doğru bulmayan halk, Fetö terör örgütü adı altında Amerika, İsrail, İngiltere gibi büyük ülkelerinde olabileceğinden bahsettiler.

 

‘Türkiye’yi bölmek istediler’

Birlik ve beraberliğimizi kimsenin bozamayacağını söyleyen Halil bey, ‘’Avrupa’nın ve Amerika’nın çözemediği şey bu zaten. Onlar Türkiye’yi bölüp parçalayacaklarını düşündüler ama yapamadılar.’’ dedi.

 

‘Annem babam anlatıyordu, yiyecek ekmek bulamıyorlarmış’

14 yaşındaki Murat, darbe girişimine ‘Olmasını hiç istemezdim’ diyor. Annesi ve babasından duyduklarını da ekliyor. ‘’Eski zamandakiler, annem babam görmüşler anlatıyor. O zaman ekmek bile bulamıyorduk diyorlardı.’’

 

‘Türkiye kaldığı yerden devam edecek’

Ekonomik olarak Türkiye’nin kaldığı yerden büyümeye devam edeceğini söyleyen halk, iç piyasayı canlandırmak için uygulanmaya başlanan konut projelerinin işe yaracağını düşünüyor.

Ne olmuştu?

2016 Türkiye askerî darbe girişimi ya da darbecilerin verdiği adıyla Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT’de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün jandarma tarafından kapatılması ile başlayan süreçte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara’nın Beştepe semtinde bulunanCumhurbaşkanlığı Sarayı’na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Kuvvetleri KomutanıGalip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkomutan sıfatıyla gerçekleştirdiği konuşmada darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için sokağa çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye’nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104’ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300’den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 2839 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 6 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

Askerî darbe girişiminin ardından İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafındanTürk Ceza Kanununun anayasal düzene karşı suçlar kapsamında yer alan “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye teşebbüs”, “halkı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine karşı silahlı isyana tahrik” ve “cumhurbaşkanına suikast” suçlarından soruşturma başlatıldı.

Darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askerî darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askerî darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti. ( Vikipedi)


Hatice Temiz, Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi. Dağ Medya (18 Temmuz-18 Ağustos )stajyeri /haticemiz@gmail.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.