HAKİM: İlk 6 ayda 1.246.886 hayvan suni tohum ile cinsel şiddete maruz kaldı

Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi (HAKİM) Beyoğlu’nda düzenlediği basın toplantısıyla “Ne darbe ne OHAL” diyerek darbe girişimini kınadı

ht
İstanbul
Haber: Hatice Temiz* / @haticemiz

Darbe girişimi sırasında, sonrasında ve darbe girişiminin ardından gelen OHAL koşullarında daha da belirginleşen, artan linç kültürü ve toplumsal şiddet, kutuplaşmaya karşı sağduyu çağrısında bulundu. Komite ayrıca militarizme, zorunlu askerliğe karşı, toplumsal barış ve şiddetsizlik için bir kez daha vicdanî ret çağrısı yaptı.

Komite üyeleri yaptıkları basın açıklamasında darbe girişimi sırasında ve sonrasında yaşanan olaylardan dolayı verilerini açıklamamaya karar verdi. “Bu basın toplantısını düzenlememizdeki amaç da yine aynıydı; raporladığımız hayvan hakları ihlallerini kamuoyu ile paylaşmaktı. Fakat özellikle 15 temmuz gecesi, toplum olarak büyük bir endişe, korku ve öfke içerisinde yaşadığımız darbe dirilişi ve yankıları dolayısıyla, hayvan hakları ihlallerine dair istatistiki verileri açıklama konusunda maalesef bir motivasyonumuz kalmadı ve tüm bu yaşadıklarımızdan sonra, istatistiki veriler bizler nezdinde anlamsız kaldı.”

Açıklamaya göre hayvan hakları izleme komitesi militarizm ortadan kalkmadan hak mücadelesinin de yürütülemeyeceğini söyledi. “Yaşadığımız darbe girişimi, korkutucu boyutlara ulaşan toplumsal kutuplaşma, silahlanma, herkese dayatılan ve masum canlıların çok kolay bir şekilde gözden çıkarılmasına olanak sağlayan militarizm, u kararı vermemize neden oldu. Zira bu faktörler ortadan kalkmadıkça, herhangi bir hak mücadelesinin tam anlamıyla yürütülebileceğini düşünmüyoruz.”

 

“Kınalı’yı katleden şahsın cezalandırılmasının harekete geçeceğiz”

Taksim meydanındaki demokrasi nöbeti toplanmasında kınalı adlı bir koyunun kafası kesilerek katledilmesinin ardından hayvan hakları izleme komitesi şahsın ceza alması için harekete geçeceklerini açıkladılar. Bunun bir hayvan cinayetini olduğunu söyleyen komite, “Büyük bir üzüntü ve öfke ile karşıladığımız bu olay, Türkiye’nin ulusal mevzuata muhalefet eden şahsın en ağır şekilde cezalandırılması için en kısa zamanda harekete geçeceğimizi, buradan kamuoyuna duyuruyoruz.” dedi.

 

“Hayvanlar üzerinden nefret kusmaya son verin!”

Komite, toplumsal şiddetin ve kutuplaşmanın arttığı, nefretin körüklendiği şu dönemde başta siyasetçiler olmak üzere tüm toplumu sağduyuya davet etti. Siyasetçilerin hayvanlar üzerinden nefret kusmalarına yönelik, “Ak Parti Karabük milletvekili Mehmet Ali Şahin’in, Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinden sonraki aşamadaki önerisi olarak basına yansıyan ‘ona en uygun ada hayırsız adıdır’ demecini ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın İBB’ye tahsis edilen Tepeören hayvan barınağı arazisi üzerinde ‘hainler mezarlığı’ kurmasını, mekansal değerlendirmeler ile hayvanlar üzerinden nefret kusma olarak nitelendiriyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

20 Temmuz gecesi Taksim’deki akm binasına Fetullah Gülen’e hitaben ‘Seni ve senin köpeklerini kendi tasmalarından asacağız’ ifadeleri ile şiddet ve nefret propagandası yapıldığını söyleyen komite, ilk 4 ayda en az 4 hayvanın tasmalarından ağaca asılı olarak bulunduğunu ekledi.

 

Darbe girişimi ve OHAL hak ihlallerinin üzerini kapamak için kullanılmamalı

Geçtiğimiz günlerde Kayseri Büyükşehir belediyesi sorumluluğunda olan molu köpek barınağındaki yavru köpeklerin bir işçi tarafından zehirli iğne ile katledilmiştir. Bunun üzerine Büyükşehir belediyesinden yapılan açıklamada “15 temmuz darbe girişimi sonrası yaşananlar çerçevesinde ülkemizde oluşan birlik ve bütünlüğü yaralamaya yönelik yayınlar gündem değiştirme gayretinin bir ürünü olarak değerlendirilmektedir. 15 temmuz darbe girişimi sonrasında yaşadığımı süreç ve bu süreçte demokrasi ve milli irade için halkımızla birlikte sağladığımız gönül bağını zedelemeye yönelik gayretlerin arkasındaki düşünceleri halkımızın takdirine bırakıyoruz” denmiştir.

Yapılan bu açıklamayı kınadığını açıklayan komite, darbe girişiminin katliamın üstünü örtmek için araç olarak kullanıldığını, darbe girişimi ve OHAL’in hak ihlallerinin üzerini kapamak için kullanılmaması gerektiğini açıkladılar.

 

“Vicdani red bir suç değil, haktır”

Darbe girişiminin ardından erlere yapılan linç girişimlerini hatırlatan komite, “Darbe girişimi boyunca erlere yönelik linç görüntülerini hatırlatıyor, üniforma giyerek ve Emir komuta zinciri altına girerek linç edilmemek, masum canlıları bombalamamak, kurşunlamamak, kimse için ölmemek ve öldürmemek için herkesi vicdani retçi açıklamaya çağırıyoruz. Unutmayın, vicdani retçi suç değil, bir haktır” dedi. 10 yıldır vicdani retçi olan Ercan Aktaş, 15 Temmuz’dan sonra bu ülkede zorunlu askerliğin nasıl bir zulüm olduğunu milyonlar kare kare izledi dedi.

 

“Demokrasi adı altında faşizme boyun eğmeye çağırmasın”

Demokrasi mitinglerini eleştiren Ercan Aktaş, kendi farklılıklarımızı, aidiyetlerimizi bir yere bırakarak gelin denmesinin faşizm olduğunu söyledi. “Demokrasi kılıfı adı altında faşizme boyun eğmeye çağırmasın. Biat etmedik, etmeyeceğiz”

 

“Faşizm tarihe gömülecek” diyen 25. HDP milletvekili Emine Beyza Üstün, henüz halkların son sözü söylemediğini söyledi. Üstün ayrıca kavramların içi boşaltılarak faşizm yaşadığımızı da ekledi.

 

İlk 6 ayda 1.246.886 hayvan suni tohum ile cinsel şiddete maruz kaldı

 

Süt ve et endüstrisinin devamı ve çıkarı için sayısız hayvana suni tohumlama yapıldığını söyleyen komite, 2016’nın ilk 6 ayında Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM) verilerine göre bu yolla cinsel şiddete maruz kalan kayıtlı hayvan sayısı 1.246.886 olduğunu ifade etti.

 

Sokak hayvanları için sadece 5 milyon tl ödenek

 

Komite, Orman ve Su İşleri Bakanlığının ödeneklerden örnekler sundu. Bu yıl için, devletin çelenk, çiçek, tanıtım vb. giderlerine 376 milyon 976 TL ayrılırken, hakları, duyguları, acıyı hissetme yetileri olan hayvanlar için sadece 5 Milyon TL ödenek ayrılmış.


Hatice Temiz, Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi. Dağ Medya (18 Temmuz-18 Ağustos )stajyeri /haticemiz@gmail.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Geri İzleme: HAKİM: İlk 6 ayda 1.246.886 hayvan suni tohum ile cinsel şiddete maruz kaldı

  2. Geri İzleme: Dağ Medya’da staj yapmak | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.