Yenikapı’da “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Yenikapı Meydanı’nda yapılacak olan Demokrasi ve Şehitler Mitingi bugün gerçekleşti. Mitinge destek için Bilecik, Antep, Diyarbakır, Ankara, Urfa’nın da aralarında olduğu bir çok kentte de mitingler düzenlendi.

Saat 17.00’te başlayacak miting için saat 10.30’da insanlar alana gelmeye başladı.

Mitinge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Binali Yıldırım, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları katılıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları ise mitinge çağırılmadı.

Gülben Ergen, Mustafa Sandal, Işın Karaca, Murat Boz, Funda Arar, Reyhan Karaca, Yavuz Seçkin, Hayko Cepkin, Bergüzar Korel ve Halit Ergenç, Ferhat Göçer’in aralarında olduğu sanatçılar da mitinge gitti.

Miting alanında sadece Türkiye bayrağı taşınması duyuruları yapıldı.

Miting saati başlamadan önce sahnede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Mehtar Bölümü’nden 240 mehteranın gösterisi sergilendi.

Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile mitinge katılanları selamladı. Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile sahneden geçerek yerine ilerledi. Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ise mitinge katılmadı. Mitinge katılanlar arasında eski başbakanlardan Tansu Çiller de vardı.

İstiklal Marşı ve dualarla başladı
Miting saat 18.10’da darbe girişiminde hayatını yitirenler için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
Ardından Kur’an-ı Kerim okundu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in okuduğu duaya mitinge katılanlar eşlik etti.

Organizasyonda sunuculuğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yer aldığı mitinglerde sunuculuğu üstlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Genel Koordinatörü Orhan Karakurt yaptı.

Mitingte ilk sözü 15 Temmuz darbe girişiminde Boğaz Köprüsü’nde yaralanan Orçun Şekercioğlu aldı. O gece yaşadıklarını anlattı.

Bahçeli: Ayrımız gayrımız yoktur

Mitinge katılan siyasi parti liderleri arasından ilk sözü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aldı. Bahçeli’nin konuşmasında düşmanın bu kez “Türk askeri kılığında” ortaya çıktığını söyledi. Bahçeli konuşmasında “15 Temmuz bir milattır”, “Yeni bir sayfa açalım”, “Milli bir uzlaşma ile hukukun üstünlüğünü gözetip insan haklarını gözeterek geleceğin haritasını çizelim” gibi birlik beraberlik çağrılarında bulundu.

 

Kılıçdaroğlu’ndan 12 madde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ikinci söz alan lider oldu.

“Gönül ister ki bu güzel mitinge beraberliğe eşlik etmek için sadece parlamentoda değil parlamento dışındaki genel başkanlar da burada olsaydı. Çünkü gazi Mustafa Kemal diyor ki söz konusu vatansa gerisi teferruhattır” diyen Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’un bir uzlaşma kapısı araladığını söyledi.

“Neden ve niçin bu noktaya geldik. Bir musibet bin nasihatten evladır. Ben dahil, tüm siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım” diyen Kılıçdaroğlu 12 dersi okudu.

 

Akar: Genelkurmay Başkanı da söz aldı
MHP lideri Devlet Bahçeli ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından kürsüye Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar çıktı.

Akar, “En büyük asker bizim asker” sloganlarıyla karşılandı. Akar konuşmasında darbe girişimine karşı mücadele verenlere teşekkür etti:

“Sayın cumhurbaşkanım, TSK ve devletimizin başına bela olan bu girişimin bastırılması ve temizlenmesinde, canlarını rotaya koyan aziz milletimiz ile TSK ve emniyet teşkilatımızın fedakar mensupları ve diğer devlet kurumlarımıza saygı ve şükranlarımı sunuyorum.”

Yıldırım, dört şairden dizeler okudu

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, mitingde söz alan son parti lideri oldu. Erdoğan ile birlikte CHP ve MHP’lileri darbe girişimindeki duruşu nedeniyle selamladı. Yıldırım konuşmasında Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Ahmet Cevat ve Ahmet Arif’in şiirlerinden dizeler okudu.

Yıldırım “İntikamla değil adaletle hukukla hareket edeceğiz. Demokrasiden taviz vermeyeceğiz” dedi.

Kahraman: Darbeler tarihi sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önce son olarak TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuştu.

Kahraman’ın konuşmasından öne çıkan ifadeler şöyle:

““Dünyada gazi unvanı olan tek parlamento TBMM’dir. 15 Temmuz gecesi, TBMM hemen açıldı ve gece boyunca açık tuttuk. Ertesi gün olağanüstü toplantı yaptık ve grubu bulunan dört partinin imzaladığı ortak bildiri yayınladık. Partiler, demokrasinin yanında darbenin karşısında olduklarını dünyaya açıkladılar.

“Demokrasi kazandı. Bundan sonra hiçbir güç darbeye teşebbüs edemeyecektir. Darbeler tarihi sona erdi.

“Kederde ve sevinçte birlik olacağız. Hakimiyetin bir silahlı güce, kişiye, zümreye değil millete ait olduğunu ortaya koyacağız.

“Allah’tan başka kimsenin önünde eğilmeyeceğiz. Millet devletsiz, devlet ordusuz olmaz. Ordumuzu peygamber ocağı olarak kabul eden milletiz. Ordumuzun yeri kışladır, ancak vatan müdafaası için çağrıldığında kışlasından çıkar.”

Erdoğan: Gazamız mübarek olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitingin son konuşmasını yaptı. Darbe girişiminde hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileyerek başladığı konuşmasında “Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” dedi.

“Genelkurmay başkanı, cumhurbaşkanı, CHP ve MHP başkanıyla verdiğimiz görüntü ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür” diyen Erdoğan, kalabalıktan yükselen “idam” sloganlarına “Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna, sizler idam talebinde bulunduğunuza göre bunun kararını verecek merci TBMM’dir. Meclisimiz böyle bir kararı verdikten sonra atılacak adım bellidir. Onamaksa, meclisten gelen böyle bir kararı ben onarım” diyerek destek verdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.