Rus haber ajansı Sputnik’e erişim engeli Erdoğan’ın ziyaretinin öncesinde kaldırıldı

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TİB tarafından alınan tedbir kararıyla www.sputniknews.com internet sitesine 14 Nisan’da getirilen erişim yasağı kalktı. Böylece site, yeniden kullanıma açıldı.

Sputnik’e erişim engeli, 24 Kasım 2015’te Rusya uçağının Türkiye hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla vurulmasının ardından iki ülke ilişkilerini gerildiği dönemde kapatılmıştı. İki ülke arasındaki ilişkiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Haziran ayında Putin’e hitaben yazdığı ve uçağın düşürülmesi nedeniyle “üzüntüsünü” bildirerek, ölen pilotların ailelerine “kusura bakmasınlar” mesajı yolladığı mektupla düzelme yoluna girmişti. Bu mektubun ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin tamirine girişilmiş ve Rusya, Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlarını kaldırmaya başlamıştı.

 Karar Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin öncesinde

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın (9 Ağustos 2016) Rusya’nın St. Petersburg kentine giderek, burada Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek. Sputnik’e erişim engelinin kaldırılması kararı da tam bu ziyaretin öncesinde geldi.

Erdoğan:  TİB’i kapatacağız

TİB kapatılacak

Öte yandan Sputnik’e erişim engeli kararını alan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) de 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından hedefte. Geçen hafta “Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün TİB’deki yapılanmasına değinerek, “Mesela TİB’i kapatacağız. Bütün pisliklerin yuvalandığı yerlerden biri de burası. TİB kapatıp burada çalışanlara gereğini yapacağız. TİB’i BTK’ya devredeceğiz, BTK gereken adımları atacaktır” demişti.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.