Garo Paylan’dan soru önergesi: Gazetecilerin pasaportlarına el koymanın gerekçesi nedir?

06.08.2016 tarihinde, yurt dışından İstanbul Atatürk Havaalanı’na dönen gazeteci Hayko Bağdat polis merkezine götürülerek pasaportuna el konulmuştu.

Pasaportuna neden el konulduğuna dair polis ekipleri tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmemiş, gazeteciye hiçbir açıklama yapılmamıştı.

Bağdat, gerekçeyi öğrenmek istediğinde polis memurlarının kendisine “önümüzdeki günlerde öğrenirsin zaten” dediklerini ifade etti.
HDP Milletvekili Garo Paylan, pasaportuna el konulan ve konulacak kişilerin kimler olduğu, el konulma gerekçesini, bunun yasal dayanağını ve bu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma olup olmadığını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

Sorular şöyle:

1)      Gazetecilerin pasaportuna el konulmasının gerekçesi nedir ve hangi yasal düzenlemeye dayanmaktadır?

2)      15 Temmuz darbe girişimin ardından pasaportuna el konulan ve konulacak kişiler kimlerdir?

3)      Pasaportuna el konulan gazeteciler hakkında herhangi bir soruşturma var mıdır?

Ne olmuştu?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından birçok kurum ve kuruluşlarda gözaltılar olurken, bir yandan da gazetecilere operasyonlar sürüyor. Onlarca gazeteci gözaltına alındı, birçoğunun da pasaportuna el kondu.

Son olarak Diken yazarı, gazeteci Hayko Bağdat’ın, 6 Ağustos akşamı yurtdışı ziyaretinden dönerken havaalanında polis ekipleri tarafından pasaportu elinden alındı.
Herhangi bir gerekçe gösterilmeden pasaportuna el konan Bağdat, polis ekiplerinin konuyla ilgili kendisini bilgilendirmediklerini ifade etti. Agos’a konuşan Bağdat, şunları söyledi: “Hiçbir gerekçe söylemeden pasaportuma el koydular, “önümüzdeki günlerde öğrenirsin zaten dediler. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Pazartesi günü konuyu Meclis’e sunacaklar, avukatım da nedenini soruşturacak. Bir nevi yurtdışına çıkış yasağı koydular.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.