Dostlar Tiyatrosu Genel Müdürü Ahmet Kaya: Nazım ile Brecht oyununun iptali kararına itirazda bulunduk

Genco Erkal ve Tülay Günal’ın Mahmut Paşa Konağı aşık hava tiyatrosunda oynadıkları Güneş’in Sofrasında – Nazım ile Brecht adlı oyun güvenlik tedbiri gerekçesiyle iptal edildi. Dostlar Tiyatrosu Genel Müdürü Ahmet Kaya, alınan karar itiraz ettiklerini söyledi.

ht
İstanbul
Haber: Hatice Temiz* / @haticemiz

Genco Erkal yönetimindeki Dostlar Tiyatrosu’nun İstanbul Kadıköy Lisesi bahçesindeki Mahmut Paşa Konağı açık hava tiyatrosunda oynadığı Güneşin Sofrasında – Nâzım ile Brecht adlı oyun, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından alınan güvenlik tedbirleri gerekçesiyle iptal edildi.

Lise girişindeki görevliler Mahmut Paşa Konağı’na girişin olmadığını tiyatronun kapandığını söyleyerek konağa gitmek isteyenleri geri çeviriyor.

1-1

Okul Aile Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 22.07. 2016 tarihli Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri konulu yazısı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 28.07.2016 tarihli ve 8038525 sayılı yazılarına istinaden sözleşmeyi fesih ettiğini belirterek, “Ülkemizde yaşanan terör olayı neticesinde kurumumuz ve kişilerin güvenliği açısından uygulanması ve uyulması gereken tedbirlere göstermiş olduğunuz anlayış ve hassasiyete teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

 

 
Türk tiyatrosunun usta ismi Genco Erkal, uzun uğraşların ardından Kadıköy Lisesi’nin bahçesinde yer alan Mahmut Paşa Konağı’nı açık hava tiyatrosu olarak açtı. Oyunun uyarlaması, yönetmenliği ve oyunculuğunu yapan Erkal, Tülay Günal ile birlikte oyunu Ağustos ayı boyunca haftada üç gün burada sahneleyeceklerdi.

 
Güneşin Sofrasında Nâzım ile Brecht adlı oyun, 20. yüzyıl edebiyatının iki önemli ismi Nâzım Hikmet ile Bertolt Brecht’i Güneşin Sofrasında buluşturuyor. Bu müzikal oyunda, aralarında Zülfü Livaneli, Fazıl Say, Timur Selçuk, Cem Karaca, Edip Akbayram gibi isimlerin de bulunduğu usta müzisyenlerin besteleri de yer alıyor.
Dostlar Tiyatrosu Genel Müdürü Ahmet Kaya: “Karara itiraz edildi”

 
Dostlar Tiyatrosu genel müdürü Ahmet Kaya, ay sonuna kadar sözleşmelerinin bulunduğunu ve oyunun biletlerinin büyük çoğunluğunun satıldığının bu yüzden karara itiraz edeceklerini söyledi.

“Sözleşmeyi iptal ettiler. Bizde itirazda bulunduk. Şimdi o itirazın cevabını bekliyoruz en azından ilan edilen tarihleri oynamamız açısından, çünkü biletlerimizin büyük çoğunluğu satılmış durumda. OHAL durumu olduğu için bir şey yapamıyoruz karar onların. Bir iki gün içinde belli olur durum.” dedi.
Oyundan değil, mekandan dolayı iptal edildi

 

Tiyatronun genel müdürü Ahmet Kaya, oyunun iptal edilmesinin gerekçesinin mekandan kaynaklandığını söyledi. “Mekandan dolayı, oyunla bir ilgisi yok. Okulun güvenliği açısından, sanıyorum öğretmenler arasında bir değişim olacak. Tam bilemiyorum ama güvenlik açısından sadece.” dedi.
Dostlar Tiyatrosu gişe çalışanı, oyunun bir süredir oynandığını, geçen hafta sözleşmenin iptal edildiğine dair bir yazı geldiğini söyledi.

 

Sanatçılar Girişimi alınan kararı reddediyor

Sanatçılar girişimi Dostlar Tiyatrosu’nun yanında olduklarını alınan bu kararı reddettiklerini içeren bir açıklama yayımladılar.

2016-08-08_15-50-46


Hatice Temiz, Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi. Dağ Medya (18 Temmuz-18 Ağustos )stajyeri /haticemiz@gmail.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Geri İzleme: Dağ Medya’da staj yapmak | Dağ Medya

  2. Geri İzleme: Gazetecilik Öğrencisi Hatice Temiz, Dağ Medya’da Yaptığı Stajını Yazdı | Medya Atölyesi-İletişim Fakültesi Uygulama Projeleri

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.