‘Sabahattin Ali’nin Ankara’da yaşadığı apartmana yazar bu binada yaşadı yazılsın’

Sabahattin Ali’nin Ankara’da yaşadığı binaya yazar bu binada yaşadı yazılsın change.org kampanyası başlatıldı. Çankaya Belediye’sinin dikkatine yollanacak kampanyayı Özge Çıngay Kabadayı adlı kişi başlattı. Kampanyaya şu anda bin 173 kişi ima attı.

Kabadayı’nın kampanya yazısı şöyle: “Sabahattin Ali’nin sürekli ayrı kalmak zorunda kaldığı eşi Aliye Ali ve sevgili kızı Filiz’e yazdığı mektupların adresi olan Karanfil Sokak Adalar Apartmanı Ankaralılar’a hiç yabancı değil aslında. Çünkü Adalar Apartmanı hemen bütün Ankaralılar’ın çok iyi bildiği şimdiki Dost Kitabevi’nin bulunduğu apartmandan başkası değil.Maalesef bu apartmanda Sabahattin Ali’nin Ankara’da bu binada yaşadığını belirten hiçbir ibare yok. Orada yaşlanmasına müsaade edilmeyen Sabahattin Ali’nin adı bu binada yaşasın.”

 

Sabahattin Ali Kimdir

(25 Şubat 1907 – 2 Nisan 1948), Türk yazar ve şair. İlköğrenimini İstanbul, Çanakkale, İzmir ve Edremit’in çeşitli okullarında tamamladı. Ardından Balıkesir Öğretmen Okulu’nda beş yıl öğrenim görüp 1926 yılında ise İstanbul Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Almanya’da iki yıl kaldı ve bu süreçte Almancayı öğrendi. Türkiye’ye geri döndüğünde çeşitli okullarda Almanca öğretmenliği yaptı. Edebi kişiliğini toplumcu gerçekçi ve realist bir düzleme oturttu. Babasının mesleği gereği çeşitli şehirlerde eğitim gören ve bir süre cezaevinde kalan Sabahattin Ali, yaşantısındaki bu farklılıkları eserlerine de yansıttı. Eserleri, Türk sinemasının çeşitli dönemlerinde yapıt konusu oldu. 41 yıllık yaşamında ağırlıklı olarak öykü türünde yazdı, bu türde toplam altmış dört eser veren Sabahattin Ali yazdığı romanlarıyla da ön plana çıktı. Romanlarında sevgi ve aşk konusu öne çıkarken, öykülerinde ise sevgi ve aşk ile beraber kırsal kesim sorunlarına değindi. Sabahattin Ali eserlerinde ideolojik bir görünüm ağır basmaz, bu doğrultuda genellikle üstü kapalı ifadeleri tercih etmiştir. Sabahattin Ali, sevgi ve aşk konuları üzerine verdiği yapıtlarında ise uzun tasvirlere yer vermiştir. 1937’de çıkardığı Kuyucaklı Yusuf adlı romanı Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim öğrencilerine tavsiye ettiği 100 Temel Eser listesindedir. Kürk Mantolu Madonna adlı romanı ise ilk olarak Hakikat gazetesinde “Büyük Hikâye” başlığı altında olmak üzere kırk sekiz bölüm şeklinde yayınlandı. Yazarın başyapıtlarından olan bu roman, Maureen Freely ve Alexander Dawe tarafından İngilizceye çevrildi. 1944’te İstanbul’a gelen Sabahattin Ali, burada Marko Paşa adlı mizahi dergiyi çıkarmıştır. Bu dergide yayımlanan bir yazısı nedeniyle üç ay hapis cezası almıştır. Daha önce de bir yıl hapis cezası almış olan olan yazar, 1948 yılında Bulgaristan sınırına geçmek üzereyken uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Cesedi, 2 Nisan 1948’de Bulgaristan sınırında bulundu. Ali’yi öldürdüğünü itiraf eden ve Emniyet mensubu olduğu iddia edilen Ertekin, dört yıla hüküm giydi. Fakat birkaç hafta sonra aftan yararlanarak serbest kaldı. (Vikipedi, Dağ Medya)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.