Rio Olimpiyatı TRT’den naklen yayınlanacak

Rio Olimpiyatı yayın hakkını elinde bulunduran Saran Medya’nın TRT ile anlaşmaya vardığını açıkladı. Anlaşmaya göre olimpiyat müsabakaları TRT ve TRTSpor’dan canlı olarak yayınlanacak. BusinessHT’nin haberine göre, Saran Medya’dan yapılan açıklamada şirketin 2016 Rio de Janerio olimpiyat için TRT ile anlaşmaya vardığı duyuruldu.

Şikayetler

Doğan Haber Ajansı’na göre binlerce atletin konaklayacağı Olimpiyat köyünde şikayetler bitmiyor. İlk olarak Barra da Tijuca bölgesinde kurulu olimpiyat köyüne yaklaşık bir hafta önce gelen İsveçli atletler, tıkalı tuvaletler, odaları saran çıplak telefon ve elektrik kablolarıyla karşılaştı. Bir basın açıklamasıyla durumu protesto eden İsveç olimpiyat komitesi tüm atletleriyle birlikte köyü terk ederek yakınlarda bir otele taşındı. Avustralya olimpiyat komitesi de odaların pislik içinde olduğunu ve hala kaba inşaat artıklarının bulunduğunu söyleyerek İsveç’i takip etti.
Bunun üzerine Olimpiyat köyüne inceleme ekibi gönderen Arjantin de otele yerleşme kararı aldı ancak Brezilyalı komşularının araya girmesiyle sadece yöneticilerin otele geçeceğini duyurdu. İtalya ise köyü terk etmek yerine dışarıdan işçiler getirerek parasını ödeyip odalardaki aksaklıkları giderme yolunu seçti.
Olimpiyat köyüne en sert eleştiriler ise Çinli atletlerden geldi. 2008 Pekin Olimpiyatı’nda alınlarının akıyla çıkan Çinliler, Twitter’da paylaştıkları yorumlarda Londra Olimpiyatları organizasyonunun da kötü olduğunu ancak Rio de Janeiro’nun “altın madalya”yı hak ettiklerini söylediler. Çin resmi haber ajansı Xinhua twitter hesabında atletlerin kaldığı odadaki kırık lavabo fotoğrafını yayınlayarak bazı atletlerin odalarında su ve elektrik olmadığını yazdı.
Rio de Janeiro Olimpiyat’ında  yaşanan sıkıntılar sadece olimpiyat köyüyle sınırlı değil. Yelken yarışlarının yapılacağı Guanabara körfezine şehrin lağım kanalları akıyor. Brezilya basını körfezde yüzen insan dışkılarını haberleri yapıyor. 2015 yılından bu yana sivrisineklerin yol açtığı Zika virüsünün kol gezdiği ülkede sağlık bakanlığı ve Rio de Janeiro belediye başkanı, Guanabara körfezi ile ilgili yeterli tedbirleri almamakla suçlanıyor.

Olimpiyat takımı için etiketler

5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya’nın ikinci en büyük kenti olan Rio de Janeiro’da düzenlenecek olan olimpiyat oyunlarına 105 Türkiyeli sporcu katılacak.

2000 Sydney Olimpiyatları ve 2004 Atina Olimpiyatı’nda 10 branşta ve son olarak 2012 Londra Olimpiyatı’nda 16 branşta mücadele etmişti. 2016 Rio Olimpiyatı’nda toplam 28 branşta mücadele verilecek. 21 branşta birden mücadele edilecek.

Türkiye’nin mücadele edeceği branşlar güreş ve halter gibi branşların yanı sıra, ilk kez  tenis, modern pentatlon, kano ve kürek gibi yeni branşlar da yer alıyor. 2016 Rio Olimpiyatı, Türkiye adına 17 yaşındaki Tutya Yılmaz, Türkiye’yi Olimpiyatlarda temsil eden en genç jimnastikçi olacak. Olimpiyat takımında yer alan en genç sporcu, 17 yaşındaki Mete Gazoz ise Rio Olimpiyatı’nda okçuluk branşında mücadele etmeye hazırlanıyor.

Olimpiyat takımına destek için sosyal medya etiketleri: #tekbayraktekyürek #teamTürkiye #teamTR #olimpiyatruhu #rio2016

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.