Obama: IŞİD zayıflıyor ama hala tehdit var

ABD Başkanı Barack, Obama IŞİD’a karşı kazanımlar elde edildiğini ancak örgütün hala bir tehdit olduğunu söyledi. Obama, Irak ve Suriye’de mevzi kaybeden örgütün saldırılarını farklı ülkelere yaydığına dair işaretler bulunduğunu ifade etti.

BBCTürkçe’de yer alan habere göre, ABD Başkanı “Yalnız bir aktörün ya da küçük bir hücrenin insanları öldürme ihtimali gerçek” dedi ve ABD’deki şebekelerin de harekete geçirilebileceğini söyledi. Obama Savunma Bakanlığı Pentagon’da yaptığı toplantıdan sonra gazetecilere konuştu.

ABD Başkanı İran’a yapılan 400 milyon dolarlık ödemenin geçen Ocak’ta tutuklanan Amerikalıların serbest bırakılması için fidye olduğu iddialarını reddetti. Obama, “IŞİD yenilmez değil. Aslında sonunda kaçınılmaz olarak yenilecekler” dedi ve IŞİD’ın Suriye’de Rakka’yı, Irak’ta Musul’u kaybedeceğini tahmin ettiğini vurguladı.
Obama IŞİD’ın “Irak ya da Suriye’de tam bir yıldır başarılı bir saldırı operasyonu yapamadığını” da belirtti. ABD Başkanı ayrıca korkuya boyun eğmemenin önemli olduğunu söyledi.

Obama “IŞİD Amerika Birleşik Devletlerini ya da NATO’daki müttefiklerimizi yenilgiye uğratamaz” diye konuştu. Ancak Obama, liderleri ayrım yapmadan sivilleri öldürmek ya da ülkeye kimin girebileceği konusunda dini sınavlar yapmak gibi ‘kötü kararlar’ aldığı takdirde, ABD’nin kendi kendini yenilgiye uğratabileceği uyarısı yaptı.

Obama “Bu tür stratejiler geri tepebilir. Çünkü bu savaşı sonunda kazanmamız için bunu Batı ve İslam arasında bir medeniyetler savaşı olarak göremeyiz” dedi.


İslam Devleti Hakkında

2014’e kadar kullanılan ismiyle Irak ve Şam İslam Devleti, kısaca IŞİD , ağırlıklı olarak Irak ve Suriye’de etkinlik gösteren, bu bölgede hilafet devleti kurmak amacıyla güvenlik güçlerine ve sivillere karşı eylemler yapan yasadışı silahlı örgüt ve hiçbir ülke tarafından tanınmayan Selefi cihatçı devlet.

Eski adının Arapçadaki kısaltmasının okunuşunun Latinizasyonu olan Daeş  ya da Deaş adlarıyla da bilinir (kısaltma değil, kısaltmanın okunuşu olduğundan küçük harfle yazılması gerekse de, büyük harfle yazılışı da kullanılmaktadır).Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle dünyanın en zengin yasadışı silahlı örgütleri arasında sayılmaktadır.[11][12]Irak Savaşı’nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında el-Kaide’ye bağlılığını ilan eden örgüt[kaynak belirtilmeli] bir süre sonra Irak el-Kaidesi adını aldı. Şubat 2014’te, sekiz aylık uzun bir güç mücadelesinden sonra, el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu. ( Vikipedi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.