“Kitabımı Sesli İstiyorum” Kampanyası Başlattı

Görme Engelli  Salih Arıkan, fakültelerde kitapların kabartma olmasını ve kitaplarını sesli istediğini belirten bir change.org kampanyası başlattı. Şu anda 13 bin 533 kişinin imzaladığı kampanyada görme engelliler için fakültelerde e-kitap veya sesli kitap isteniyor. 

Kampanyayı başlatan Salih Arıkan şunları belirtiyor,  “Körler okulunu okurken çok eski kabartma kitaplardan derslerimi çalıştım. Orta okul ve Liseyi Karabağlar Cumhuriyet Lisesi’nde okudum. Kitapları kasetlere okutarak derslerimize çalıştık. Kültür dünyamızı yeni açılan özel radyolar, TRT radyoları ve İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi’nden aldığımız kabartma ve kaset kitaplarla zenginleştirdik.”

“Bir yıl gecikmeli olarak Uşak Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği’ni kazandım, orada da kitapları kasetlere okutuyordum. Ben yola çıkınca manzara şuydu, bir elimde valiz, bir elimde beyaz baston, sırtımda kasetlere okuttuğum bir çuval kaset. Neyse memur olduk çalışmaya başladık. Bu arada Karabağlar Cumhuriyet Lisesi Uşak Eğitim Fakültesi’nde bana kasete kitap okuyan arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Fakülte yıllarında altı nokta kütüphanesiyle tanıştım, oradan da çok istifade ettim. Çalışırken dedim ki; yahu kitaplar kasete okundu, er oldu geç oldu çünkü bu gönüllü işi herkesin kendine göre işi gücü oldu. Bazen de kitabı kasete okutamadım, dersi dinlemekle sınavları verdim. Hem çalışayım hem de güzel bir fakülte okuyayım istedim, ilk fakülteyi okuduğum için ikinciye sınavsız girdim.”

“Ben fakültemde kitaplarımı e-kitap ya da sesli kitap olarak istiyorum”

“Öncelikle devletimiz şu an ilk ve orta dereceli okullarda kitapları kabartma olarak basıyor ancak fakülteye geldiğimizde öyle bir durum yok. Biz ne istiyoruz; tüm basılı eserlerin bir kopyasının Ankara Milli Kütüphanesi’ne E-kitap olarak verilmesini içeren bir yönetmelik yayınlanmıştı, bu bile uygulansa hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırır. İşin özeti ben fakültemden kitaplarımı e-kitap ya da sesli kitap olarak istiyorum. “

Bilgisayar sesiyle siteye yüklenmiş kitap istemiyorum. İnsan sesiyle okunmuş kitaplar ya da e-kitap olarak derslerime çalışmak ve içime sine sine bir fakülte bitirmek, gücüm yeterse yüksek lisans yapmak istiyorum. Bizim kahrımızı çeken görme engellilerle ilgili kütüphanelere çok teşekkür ederim. Getem Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Merkezi’ne, Türkiye Görme Engelliler Kütüphanesi’ne, Atatürk İl Halk Kütüphanesi Görmeyenler bölümüne, Altınokta Kütüphanesi’ne, Ankara Milli Kütüphane’ye, bu alanda hizmet üreten kütüphanelere ve onların çalışanlarına çok teşekkür ederim. Tanıştığım arkadaşlara görmeyenler için kitap seslendirmelerini öneriyorum. Üniversitelerdeki hocalarıma da sosyal sorumluluk projelerinde görmeyenler için kitap seslendirmelerini önermelerini rica ederim. Her görmeyenin kitaplarını kabartma, e-kitap ya da sesli kitap seçenekleriyle tercih edebileceği erişilebilir günler diliyorum. Salih ARIKAN “

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.