Hüseyin Avni Mutlu tutuklandı

Darbe girişimi sonrasında başlatılan operasyonlar kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da aralarında olduğu 11 kişi tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 7 merkez valisi, bir vali yardımcısı ve 3 kaymakamın da aralarında bulunduğu 11 şüpheli tutuklama talebiyle Nöbetçi 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.

Mahkeme, aralarında Vali Mutlu’nun da bulunduğu 11 kişinin “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ayrı ayrı tutuklanmasına karar verdi.

Hüseyin Avni Mutlu dışında tutuklanan vali ve kaymakamların isimleri şöyle:

Yusuf Yavaşcan, Nurullah Çakır, Necmettin Kalkan, Haluk Nadir, Feyzullah Özcan, Fatih Şahin, Erdal Çakır, Birol Kurubal, Ahmet Aydın, Abdulkadir Demir.

Gezi direnişi döneminde İstanbul Valisi olan Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Valisi olduğu dönemde kamu kaynaklarından cemaat dershanelerine para aktarmakla suçlanıyor.

Hüseyin Avni Mutlu
Hüseyin Avni Mutlu, 2003-2005 yılları arasında İstanbul’un Bağcılar ilçesi Kaymakamlığı’nı yürüttü.

2005-2007 yılları arasında 2 yıl süre ile Siirt Valiliği , 2007-2010 yılları arasında 3 yıl süre ile Diyarbakır Valiliği yapan Hüseyin Avni Mutlu 11 Mayıs 2010 tarih ve 2010/407 sayılı kararname ile İstanbul Valiliği’ne atanıp, 31 Mayıs 2010 tarihi itibarıyla görevine başladı.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onur Üyesi olan Mutlu, 15 Eylül 2014 Valiler kararnamesi ile Merkez valisi yapıldı.

Mutlu 15 Temmuz darbe girişimin ardından görevden uzaklaştırılan isimler arasında yer almıştı.

İçişleri Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilatlarında görevli 8 bin 777 personel görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı. Görevden uzaklaştırılan 246 mülki idare amirinin içerisinde İstanbul’un eski Valisi olan ve daha sonra merkeze alınan Hüseyin Avni Mutlu da yer almıştı.

Avni Mutlu, Gezi Direnişi döneminde de İstanbul valisiydi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : imctv.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.