Cihaner: Aldatıldık demek yetmez, özür eylemlere yansımalı

2010 yılında makamındayken gözaltına alınan ve Ergenekon davasından tutuklanan İlhan Cihaner Erdoğan’ın ‘Aldatıldık’ söylemlerine ilişkin şöyle dedi: “Arka planda ne oldu biz bilemiyoruz. Örneğin Cemaatçi hakimleri nasıl aldın? Bu hakimler özellikle Özel Yetkili Mahkemeler’e nasıl seçildi? Burada size ne dediler de aldatıldınız? ‘Aldatıldık’ demek, bu konunun çözümünde de çok yanlış bir noktaya götürecektir bizi.

Evrensel’de yer alan haberde, AKP Gülen ortaklığı mağduru olup 4 ay cezaevinde kalan Eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı, şu anda da CHPİstanbul Milletvekiliğini sürdüren İlhan Cihaner gazetemize konuştu.  Arka planda ne olduğunu bilemediklerini belirten Cihaner “Çok güzel yerleştiler ama bu gizli saklı değildi. Örneğin Cemaatçi hakimleri nasıl aldın? Bu hakimler özellikle Özel Yetkili Mahkemeler’e nasıl seçildi? Burada size ne dediler de aldatıldınız?” diye sordu.

O dönem bu yaşananlar üzerine çok şeyin yazılıp çizildiğini aktaran Cihaner, “Dolayısıyla bir kere bunun açıklanması şart. Bu açıklanmadan ‘Aldatıldık” demek bu konunun çözümünde de yanlış bir noktaya götürecektir bizi. Çünkü ‘Aldatıldım’ denilince sanki olmayan bir şeyi olmuş gibi söylemek anlamına geliyor. Ama öyle değil”dedi.
Cemaatle ilgili ilk gerilimler başladığı zaman Yalçın Akdoğan’ın “Biz kesinlikle kavga etmeyiz. Aynı hedefe farklı kulvarlarda yürüyen iki hareketiz” sözlerini hatırlatan milletvekili “Şimdi yürüdüğünüz hedef nedir? Bu çok önemli. Yani siz Cemaate ekonomide, yargıda, orduda, bürokraside bu kadar yer açarken ki o ortak hedefiniz neydi?” diye sordu. “Örneğin, ortak hedefiniz, ülkenin rejimini şu anda toplumun önemli bir kısmının kabul edemeyeceği bir rejime aktarmak mıydı, bunu bir kere söylemeleri lazım bize. Ama özür dilemek önemlidir” diye konuştu. Cihaner, Erdoğan’ın eski pozisyonunu değiştirmesinin, bunun farkına varmasının önemli olduğunu söyleyerek “Türkiye’de yaşanan özgün durumu göz önünde bulundurduğumuzda, bu kadar insanın yaşamına mal olmuş üstelik, bunun üzerinden de yıllar yılı bir düşmanlık ve gerilim politikası yürütmüşseniz…” diye devam etti.

Cihaner  bu kadar insan öldüğünü, Türkiye’nin bir kısım yerleşim yerlerinin yerle bir edildiğini, insanların onur intiharları yaptıklarını, darbe kalkışması günü o kadar insanın yaşamını yitirdiğini ve Türkiye’nin şu anda ordusuyla, istihbaratıyla, bürokrasisiyle çözülmüş bir devlet konumunda olduğunu belirterek, “Burada şu anda ki tavırları bu özrün ya da ‘Aldatıldık’ tavrının samimi olup olmadığını gösterir. Yani ilk olarak arka planda ne olup ne bitti bir kere bunu bilmemiz lazım, ikincisi de bu kadar insan aldatılmamışken, bu kadar insan yıllardan beri sizi uyarıyorken siz niye buna uymadınız?” dedi. “Bu gibi sorular çok samimi bir şekilde yanıtlayıp, pratiğinizle de bunu ortaya koyarsanız bir anlamı olur bunun” diyen Cihaner, “Ama yine de insani olarak bir özrün kuşkusuz bir anlamı vardır. Fakat bu kişi yönetici ise insanların güvenlikleri, adil yargılanma haklarından da sorumluluğun sahibiyse özür dilemek o kadar kolay olmasa gerek” diyerek devam etti.
“Şu an şöyle bir süreç yaşıyoruz, anlaşılıyor ki Türkiye’nin temel problemlerinin tamamının fatura edileceği yeni bir odak belirlenmiş durumda. Kürt meselesinden tutun Türkiye’nin iç barışının bozulduğu hemen hemen her gerilimli alana, ekonomisinden tutun dış politikasına kadar, her konuda bir sorumlu odak tespit edilmiş gibi görünüyor” diye konuşan İlhan Cihaner, aldatılma, özür ya da yeni bir yaklaşımın ancak eylemlere yansırsa anlamlı olabileceğini söyledi. Cihaner “Örneğin, Erdoğan’ın millet kavramında Türkiye’deki insanların bir kısmı şimdiye kadar yer almıyordu. Örneğin, Cumhuriyet Bayramı’nda milyonlar sokaktayken Erdoğan marjinal demişti. Berkin Elvan’ın cenazesinde 2 milyonun üzerinde insan sokaktayken onları kriminalize etmişti. Kendisine oy ve destek verenler dışındaki insanları kafasındaki millet kavramına dahil edip etmediğini açıklaması lazım bence” diyen Cihaner özrü kabul edip etmemenin dışında, bu özrün bir takım sonuçları olması gerektiğini söyledi.
Cihaner örnek vererek özellikle Özel Yetkili Mahkemeler döneminde sesini duyuramayan yüzlerce, binlerce kişinin bu yapının mağduru olduğunu ve bu özrün bu mağduriyetleri ayıklayıp, yargılamaları belki de yeniden ele alacağı bir komisyona dönüşmesi gerektiğini söyledi. Cihaner şöyle devam etti: “Şimdi biz genellikle popüler ceza davaları üzerinden cemaatin yargıdaki performansını görüyoruz. Ama yurt dışına eğitime gönderilmeden tutun, ticari davalara kadar kamunun elinin değdiği hemen her alanda yaşanmış inanılmaz hukuksuzluklar var. Eğer bu özür, bu tarz bir yüzleşmeye, bu tarz bir tamir mekanizmasına yansımazsa insani olarak orada kalır ve bunu çok samimi bulmayabiliriz. Yine kalkıp yurttaşların önemli bir kısmının muhalefetine rağmen ‘Ben idam cezasını getireceğim, Topçu Kışlası’nı yeniden yapacağım’ derse bu özrü sadece insani bir jest olarak kalır. Devlet adamlarının özürü anlamında bir anlam ifade etmez.”

İlhan Cihaner Hakkında

(d. 23 Şubat 1968, Kağızman, Kars): Türk hukukçu, siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili. 2011 yılından beri milletvekilidir.  Kağızman’ın Kömürlü köyü’nde doğan Cihaner ilköğretimi Kars’ta, orta öğretimi Ankara’da tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve hukuk alanında yüksek lisans yaptı.

1994 yılında başladığı cumhuriyet savcılığı görevinde Reyhanlı, İdil, Çamlıdere’de Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptı.

Cihaner, 1999 yılında Şırnak’ın İdil İlçesi’nde görev yaparken, 1989 yılında öldürülen üç köylünün dosyasını açarak, JİTEM’in önemli isimleri olan Albay Arif Doğan, 1993 yılında öldürülen Cem Ersever, Yüzbaşı Sinan Yaşar, itirafçı İbrahim Babat’ın da aralarında bulunduğu kişiler hakkında iddianame hazırladı.

Vezirköprü ve Alaşehir’de başsavcılık görevlerinin ardından Cihaner, Erzincan Cumhuriyet başsavcısı olarak görev yaparken 2007 yılında İsmail Ağa cemaatiyle ilgili olarak başlattığı soruşturma tutuklanmasına kadar varan bir dizi gelişmeye sebep oldu. Bir süre tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 2011 yılında yapılan seçimlerde CHP’den Denizli milletvekili seçildi. 2012 yılında yapılan CHP Kurultayında Parti meclisi üyesi seçildi. 2015 yılında yapılan seçimlerde CHP’den İstanbul milletvekili seçildi. 1 Ekim 2012’de yayın hayatına başlayan günlük gazete soL’da “Çıngı” isimli köşesinde haftanın iki günü yazıları yayınlanmaktadır. Cihaner, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Yorumlar

yorumlar

Post source : dağ medya, evrensel

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.