Aydın’da akıllı köy kuruluyor

Modern sera uygulamalarından toprak analiz laboratuvarına, modern meyvecilik alanınadijital teknolojilerle donatılacak olan Akıllı Köy ile sürdürülebilir verimlilik artışının sağlanmasının yanı sıra köyden kente göçün azaltılması da hedefleniyor.

Çiftçilerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olma hedefiyle hayata geçirilen Akıllı Köy projesine 10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak. Akıllı Köy, kırsal yaşamda teknoloji destekli sosyal gelişim ve inovasyonu destekleyecek. Arazi ve köye ait mera ile birlikte toplam 298 dönüm alana kurulacak köyde, modern meyvecilik alanı, tül altı sebzecilik alanı, modern sera uygulamaları, açık tarla sebze ve yem bitkisi yetiştiriciliği, meyve ve sebze işleme deposu, soğuk hava tesisi  gibi tarım teknolojisinin uygulanacağı alanlar ile birlikte izleme ve takip merkezi gibi yenilenebilir enerji çözüm merkezi, toprak yaprak analiz laboratuvarları, deneyim atölyeleri, eğitim merkezleri, sosyal yaşam ve spor tesisleri gibi bölümler olacak.

 

Sosyalleşme ve eğitim programları düzenlenecek
Akıllı Köy’de eğlenme, öğrenme ve sosyalleşme faktörlerini bir arada tutabilecek programlar da hızla devreye alınacak. Çiftçiler, çocuklar, gençler ve kadınlar için “yaşayarak öğrenme kamplarının” yapılmasının hedeflendiği köyde, Mesleki Deneyim Paylaşım Kampı, Genç ve Çocuk Çiftçiler Kampı, Doğa ve Doğal Yaşam Kampı ve Tarım Teknolojileri Zirvesi gibi etkinlikler düzenlenecek. Akıllı Köy, yurt içi ve yurt dışından çiftçi, öğrenci ve ailelerin de ziyaretine açık olacak.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.