Baluken: Hakkari ve Şırnak il kalmalı; Cizre ve Yüksekova il olmalı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM Genel Kurulu’nda Şırnak ve Hakkari’nin il olmaktan çıkarılmasına ilişkin şunları söyledi:
AKP Hükümeti, geçtiğimiz yıldan bu yana sokağa çıkma yasağı ve ablukalarla yıkıma uğrattığı Cizre ve Yüksekova’nın il olması, Hakkari ve Şırnak’ın da ilçe olması için harekete geçmiştir.
AKP Hükümeti tarafından merkezden yapılan ve  dayatılan, halkın görüşü alınmayan bu karar süreci doğru değildir. Bir kentle ilgili böylesi hayati karar süreçleri işletilirken halka, sivil toplum örgütlerine, oradaki siyasi partilere danışılması gerekir. Bunun dışındaki bütün yol ve yöntemler antidemokratiktir, otoriterdir, gayrimeşrudur.
Açıktır ki Cizre ve Yüksekova ilçelerimiz de ekonomik, sosyal ve siyasal gelişme için değil, tam tersine askeri politikaların tam olarak hayata geçirilmesi için il statüsüne kavuşturulmak istenmektedir. Dolayısıyla söz konusu düzenleme her dört yerleşim merkezinde de güvenlik sanrısını topyekün harekete geçirecek yeni bir militarizasyon arayışını belirtiyor.
Söz konusu düzenleme yerine barışı, demokrasiyi ve ekonomik kalkınmayı önceleyen bir düzenlemeyle Hakkari ve Şırnak’ın il olarak kalması, Yüksekova ve Cizre’nin de son derece önemli sınır ticaret merkezleri olacak şekilde, sınır ticaretini canlandıracak şekilde il statüsüne kavuşturulması doğru olacak olan düzenlemedir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.