Hrant Dink cinayeti: Jandarmaya ilk tutuklama

Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak devam eden soruşturma kapsamında aralarında Jandarma görevlilerinin de bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. İstanbul İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlisi Abdullah Dinç tutuklandı.

Agos Gazetesi kurucusu Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak devam eden soruşturma 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hızlandı. Dink’in öldürülmesiyle ilgili olarak devam eden soruşturmada aralarında Jandarma görevlilerinin de bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlardan İstanbul İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri Abdullah Dinç  ve Yavuz Bozca tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Dinç tutuklanırken Bozca adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kökçü: Dink cinayeti ilk kurşun

Soruşturmayı yürüten Savcı Gökalp Kökçü, tutuklamaya sevk için mahkemeye yazdığı yazıda Dink cinayetiyle ilgili  “15 Temmuz Başarısız Darbe kalkışmasına giden süreçte bu yolda bu amaç için attırılan ilk kurşun” tanımlamasını yaptı.

Gazeteci gün gözaltında

Öte yandan darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteci Ercan Gün de Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Dink cinayeti soruşturmasında, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 27 kişi gözaltına alınmıştı.  Dink cinayetiyle ilgili kamu görevlilerinin yargılanmasına devam ediliyor. Sonraki duruşma 8 Ağustos’ta başlayacak.

Dink Soruşturmasında Fox TV Haber Müdürü Gözaltına Alındı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılan Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün, Dink soruşturması kapsamında gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gün, 25 Temmuz’da hakkında gözaltı kararı verilen 42 gazeteciarasındaydı. Gözaltına alınan ”FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi 3. Sulh Ceza Hakimliğince, tutuksuz yargılanmak üzere dün (2 Ağustos) serbest bırakılmıştı.

Ercan Gün hakkında
1971’de Batman’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Anabilim Dalı’ndan diploma aldı.

1993’te Zaman gazetesinde çalışmaya başladı. Uzun süre polis, adliye muhabirliği yaptı. Terör, istihbarat, narkotik ve organize suçlar konusunda birçok haber yaptı. 2007’de “Katil Zanlısına Klip” haberiyle, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Yılın En İyi Haberi Ödülü’ne layık görüldü.

Fox TV’de haber editörü olarak gazeteciliğe devam ediyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : agos,bianet, dağ meya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.