Besteci Nelly White: Müzik yapmayla ilgilendiğiniz sürece ‪Türkiye‬’de yabancı biri olmanın dezavantajı yok

Müzisyen olmanın en önemli tarafı  kendi tarzınızı , kendi sesinizi bulmanız ve onu yansıtmanız.

 

Müzisyen , Piyanist Nelly White ile Müzik Hayatına Dair Söyleşi||

Antalya

Müzik hayatına çok erken yaşlarda Britanya’da başlayan sanatçı, 2005 yılından beridir Türkiye’de önemli kulüplerde ve etkinliklerde sahne alıyor.  50’nin üstünde bestesi bulunan Nelly White, yeni albüm hazırlığında. Yeni albüm hazırlığında olan sanatçı, albümün kayıtlarının sürdüğünü, sonbaharda tamamlanacağını belirtiyor.  White, “Bir yıldır ekibimle albüm üzerinde çalışıyoruz. Uzun zamandır emek veriyoruz, ağırlıkta sözleri ve bestesi bana ait bir albüm olacak. Çalışmalarımız hala sürüyor ama önümüzdeki aylarda bitmesini ümit ediyoruz.” diyor.  Bizde yılardır Türkiye’de sahne alan Nelly White ve ekibiyle röportaj gerçekleştirdik.

Kendinizden ve müzik yolculuğunuzun bahsetmek ister misiniz?

2016-08-03_16-24-29

Nelly White: Kendimden  öncelikle bir eş ve de bir anne olarak  bahsedebilirim. Dört çocuğum var. Müzik yolculuğumda an be an yanımda olan harika bir insan ve de müzisyen olan eşim – ki aynı zamanda grubumun bas gitaristidir kendisi- dolayısıyla çok şanslı bir kadınım. Bu yolculuk 3 yaşındayken piyanoyla  başladı. Müzikal eğitimimi Londra kraliyet müzik akademisinin piyano, yan flüt ve müzik teorisi bölümlerini tamamlayarak aldım. Ergenlik çağlarımda müzik öğretmenimin beni “sesleri duyduktan sonra söyleme” testlerine yönlendirmesi ve çalışmalarım sırasında sesimi fark edip bu yolda cesaretlendirmesi ile şarkı söylemeye başladım. Korolarda ve değişik müzik gruplarında şarkı söylemem ve piyano çalmam , ayrıca Galler Prensi Charles için düzenlenen ve sonrasında onun huzurunda 50. yaş günü için düzenlenen organizasyonda şarkı söylemem ile sonuçlanan  atölyeye katılmam epey ilerleme kaydetmeme neden oldu. Prens karşısında şarkı söylemek çok büyük bir onur. Ayrıca size bambaşka bir tecrübe verip müzikal hayatınızda çok farklı bir boyut açıyor.

Dürüstçe belirtmek gerekir ise  babam beni müzikal arzum doğrultusunda hiç desteklemedi. Bu nedenle daha sonra yaşantımın sonraki aşamalarında bana çok farklı ufuklar açacak bambaşka konular ile ilgili eğitim aldım. Pazarlama, halkla ilişkiler ve de grafik tasarım. Sonrasında bunlar iş hayatım oluverdi birden.

Bir süre sonra bazı kişisel nedenlerden dolayı Türkiye’ye taşındım. Çok geçmeden yaşantımı paylaşacağım, hayat arkadaşım olacak kişi Çağlar Anber ile tanıştım. Sonunda müzik yolculuğuma dönüşüm müzikal kariyerim olarak yeniden başladı ve o gün bu gündür müzik geleceğimizi oluşturuyoruz birlikte. Kısacası bu süreç içerisinde hem ailemizi hem de müzik grubumuzu biçimlendirdik. Tüm bunların yanı sıra bu süreçte çağdaş vokal koçluğu ve de sağlığım ile ilgili vermiş olduğum bir savaş doğrultusunda ilgilendiğim diyetisyenlik üzerine eğitim tamamlayıp diploma aldım.

 

 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz? Akdeniz’de sahne alıyorsunuz, dinleyicilerinizi nasıl?

 

“Müzisyen olmanın en önemli kısımlarından biri kendi tarzınızı , kendi sesinizi bulmanız ve onu yansıtmanız”

 

Nelly White:  Benim tarzım,  performansım tamamıyla insanların duymayı istedikleri üzerine seçtiklerim, derlediklerim ve de kurguladıklarım üzerine şekilleniyor. İzleyici kitlemi dikkatle izler ve şunu hep hatırlamaya çalışırım: “Ben orada o insanları ağırlamak için varım. Onlardan bir karşılık beklemek için değil!”. Her tarz müzik ile ilgilenirim  ama ne olduğu önemli değil, parçayı alıp kendimce yorumlamaktan hoşlanıyorum.Sanırım müzisyen olmanın en önemli kısımlarından biri kendi tarzınızı , kendi sesinizi bulmanız ve onu yansıtmanız. Bu zaten sizi farklı kılacaktır.

Türkiye insanı inanılmaz müzikal. Onların ruhu ritim ile dans ediyor

Türkiye insanı inanılmaz müzikal. Onların ruhu ritim ile dans ediyor. Küçük yaşta olsalar bile bunu gözlemleyebiliyorum. Küçük yaştan itibaren müzik ile çevrili bir dünyada büyüyorlar. Karşılaşmaktan büyük onur duyduğum çok başarılı, zeki ve parlak müzisyenler var. İcra ettikleri sanatlarında ki duygu inanılmaz güzel. Antalya’da dinleyici kitlemizi oluşturan insanlarsa kültürlü, dünya müziğine açık, bilgi sahibi, hisseden, saygı ile yaklaşan, çok güzel ve pozitif tepkiler veren insanların oluşturduğu çok özel bir kitle. Bu değerli kitleye müzik yapmak ve onların yüzlerinde oluşan memnuniyeti görmek benim için  mutluluk verici.

Benim kişisel olarak dinlediğim ve favorim diyebileceğim müzik aslında tamamen keyfi. Bir dinleyici olarak sadece kulağım önemli. Özellikle takip ettiğim müzikal bir trend yok. Sanatçının kim olduğu, yaşı, hangi enstrümanı çaldığı ya da müzikal eğitimi önemli değil. Şarkı eğer duygulara hitap ediyorsa repertuvarımda yer alır.

Bir ülkeden başka bir ülkeye taşınmak kafamdaki sınırları kaldırdı

 

Şarkılarınızla ulaşmak istediğiniz bir üst sınır var mı? Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor?

Nelly White: Hedeflerim konusunda epey gerçekçiyim. Kişisel görüşüm hiç kimsenin başının üzerine bir çatı örmemesi gerektiği yönünde. Müzik aslında rekabet dolu bir spor ve bu nedenle gösterebileceğim en büyük eforu gösterip olabileceğimin en iyisi olmaya çalışırım. Kendinizi başka insanların başarıları ile  kıyaslamak ve yargılamak size kişisel boyutlarda zararlar verir. Müziği takdir etmesini bilen insanlara kendi yazdığım şarkıları çalmak ve bunu onlarla paylaşabilmek başarıyı her aşamada tatmama olanak sağlar ve bu durum bana keyif verir.

Müzik yapmayla ilgilendiğiniz sürece Türkiye’de yabancı biri olmanın size dezavantaj olmadığını düşünüyorum.

Müzik yapmayla ilgilendiğiniz sürece  Türkiye’de yabancı biri olmanın size dezavantaj olmadığını düşünüyorum. Anadili İngilizce olmayan dinleyiciler müziği bambaşka bir açıdan tecrübe ediyorlar. Bazıları için çok önem taşıyan şarkı sözleri müziğin yanında ikinci planda kalıyor ve armonilerin yolculuğu başlıyor bu defa. Dinleyicilerin ruhuna dokunan akortlar, sizi etkileyen tonlar , oturup dikkatlice çalınan parçayı dinlemenizi ve içinizde hissetmenizi sağlayan notalar.Kısacası müziğe değer veren biriyseniz şarkının hangi dilde olduğu önemli olmuyor. Tabii ki dünya genelinde çok sayıda İngilizce popular şarkı var ve bazı popüler radyo ve uydu kanallarının bu şarkıları sürekli  çalması dinleyicilerin bunları bilmesine olanak sağlıyor. Ben ve bandım bu şarkıları sistematik olarak  repertuvarımıza alıp çalıyoruz. Benim hedef kitlem hangi milletten olursa olsun müzik severler. Bir ülkeden başka bir ülkeye taşınmak kafamdaki sınırları kaldırdı ve beni bu ve daha bir çok konuda açık çok daha açık fikirli yaptı.

 

Dışarıdan dinleyicilerin de gelip bizi dinleyebilmesi büyük bir olanak

 

Rixos Downtown Antalya’da her Çarşamba özel bir dinleyici kitlesine performans sergiliyorsunuz.  Nasıl gidiyor sahne hayatınız?

Nelly White: Rixos Downtown’da performans yapmak pek çok açıdan önemli ve değerli bir fırsat. Öncelikli olarak  yönetimin Antalya yerelinde böylesi birinci sınıf etkileyici ve kaliteli hizmet ve eğlence hizmeti sunması çok kıymetli. Çaldığım her noktada bize sağlanan  ses sistemi ile harika bir atmosferin oluşması, dinleyicilerin 5 yıldızlı otel konforu ile eğlenmesini, rahatlamasını sağlıyor. Nitekim dışarıdan dinleyicilerin de gelip bizi dinleyebilme şansı var, bildiğim kadarıyla Antalya genelinde nadir  mekanlarından birisiniz bunu sağlayan. Rixos gerçekten misafirlerini önemsiyor , bu tabii ki misafirlerin  tercihlerini de etkiliyor, bu sebeple bizim için de mutluluk verici bu ailenin bir parçası olmak. Lobinin konumu bile müziğimizi dinleyip, rahatlamak isteyenler için mükemmel bir yapıya sahip.

…. her zaman çağdaş müziğe ilgi duydum

 

Müzik kariyerinizde size ilham kaynağı olarak sanatınıza yön vermiş isimler arasında kimler var?

Nelly White: Çok erken yaşlarda klasik müzik çaldım ancak her zaman çağdaş müziğe ilgi duydum. Müziğin her çeşidinin beni etkileyen tarafı olduğunu düşünüyorum, ayrıca Sony Walkman müzik çalarıma da sonsuz teşekkürler çünkü müzik ilgim bu sayede zirve yaptı. Evimizin bahçesinde kulaklıkla müzik dinlediğim ilk anı hatırlıyorum, inanılmaz etkilenmiştim ve ruhumu saran o müziğin tüm dünyamı sardığını hissetmiştim. Ailemin koleksiyonunda yer alan müzikleri dinleyerek başlamıştım. Abba, Gladys Knight, Dire Straits, Paul Simon, Neil Diamond ve Phil Collins. Whitney Houston da benim etkilemişti ilk çıktığı dönemlerde ancak aynı dönemlerde Annie Lennox ve Fleetwood Mac de dinliyordum.

 

Gençlik dönemimde Richard Marx’ı keşfetmiştim, beraberinde Luther Vandross ve Michael Bolton.  Seslerindeki ritmi seviyorum. Ses ve hislerimi geliştirmemde bana yardımcı oldu bu isimler. Tüm bunlarla birlikte Motown, Screaming Jay Hawking ve Aerosmith de etkileyen isimler arasında. İlginç olan ailemde hiç kimse Beatles ya da Pink Floyd dinlemedi, o dört yılı bypass ettim. Beni etkileyen diğer unsurlar ise gece yarısı radyo dinlemelerimdi. Uyumaya giderken hangi müzik ya da program olduğunun önemi olmadan dinler, uykuya kalırdım. Bazen rüyalarımda şarkılar görürdüm bu da bana bir şarkı fikri olarak geri dönerdi. Ancak şimdilerde bir anne ve eş olmak da benim için ilham kaynağı olabildiği gibi aynı zamanda bir motivasyon sebebi.

 

Müzisyen olarak bir kariyer belirlemek kolay bir tercih değil ancak iyi insanlarla çalışmak buna değdiğini hissettiriyor

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Nelly White: Müzisyen olarak bir kariyer belirlemek kolay bir tercih değil ancak iyi insanlarla çalışmak buna değdiğini hissettiriyor size. Canlı performans sergilemek beni güncel tutuyor  ve şu anda müzik grubumla albümümüz üzerinde çalışıyoruz, bu da  böylesi bir platformda daha etkin şekilde kendimi ve performansımı görme olanağı sağlıyor, ki bu bir müzisyen için önemli bir beslenme kaynağı.


Nelly White Hakkında

3 yaşında piyano çalmaya başladı. Londra Kraliyet Müzik Akademisinde piyano, yan flüt ve müzik teorisi dersleri ile müzikal eğitim aldı. Müzik öğretmeninin ‘sesleri duyduktan sonra söyleme’ testlerine yönlendirmesiyle sesini fark eden Nelly, şarkı söylemeye başladı. Korolarda ve değişik müzik gruplarında şarkı söyledi, piyano çaldı.

 

Pazarlama, halkla ilişkiler ve grafik tasarımı eğitimini tamamlayıp iş hayatına başladı. Bir süre sonra kişisel nedenlerden dolayı Türkiye’ye geldi. Bu süreçte vokal koçluğu ve sağlığı için diyetisyenlik eğitimi aldı. Türkiye’de hayat arkadaşı Çağlar Anber ile tanışıp müzik hayatına geri döndü. Beraber ailelerini kurup müzik yolculuklarında da beraber yürüyorlar.

 

Grup Hakkında

Çağlar Anber grubun bas gitaristi ve menajeri. Müzik hayatına çok küçük yaşlarda piyano ile başladı. Üniversite yıllarında bas gitar ile tanıştı. 90’lar sonu 2000’ler başı Grup Merdiven’in albümünde yer aldı. Uzun yıllar başta Grup Merdiven olmak üzere birçok sanatçı ile konserler verdi.

2016-08-03_16-46-56

Yiğit Ergün grubun gitaristi. Çocukluğunda gitar ile tanıştı ve bu aşkı hayatının her döneminde devam etti. Marmara Üniversitesi müzik öğretmenliği mezunu olan Yiğit aynı zamanda müzik öğretmeni. Sahibi olduğu Karakedi müzik stüdyosunda dersler veriyor ve aynı zamanda albüm kayıtları yapıyor. Daha fazla bilgi için, www.karakedimuzikstudyo.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

2016-08-03_16-47-44

Anıl Çağma grubun davulcusu ve en genç üyesi. Müzisyen bir ailenin çocuğu. Çocuk yaşlarda tanıştığı davul hayatının anlamı oldu. 4 yıldan beri Nelly White Band de davul çalıyor.

2016-08-03_16-48-23

Resmi Facebook sayfasından bandın performansları takip edilebilir: https://www.facebook.com/nellywhiteofficial/home

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

6 Yorum

  1. Geri İzleme: Nelly White Band’in İlk Albümü Ağustos’un Sonunda Bitiyor | Dağ Medya

  2. Geri İzleme: Nelly White Band’in İlk Albümü Ağustos’un Sonunda Bitiyor | Dağ Medya

  3. Geri İzleme: Nelly White Band, Footloose Kaleiçi’nde Sahne Aldı | Dağ Medya

  4. Geri İzleme: Nelly White Band’in İlk Albüm Lansmanı 26 Eylül’de Yapılıyor | Dağ Medya

  5. Geri İzleme: Nelly White Band İlk Albümü, “Ordinary Woman”’ın Lansmanını Yaptı | Dağ Medya

  6. Geri İzleme: Nelly White Band Yeni Albümü “Ordinary Woman” ile Yarın Nardis’te Sahne Alacak | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.