3 Ağustos Uluslararası Mücadele Günü|Êzidî kadınlar için 1 dakika sessizlik

Êzidî katliamının ikinci yıl dönümünde Şengal Kadın Meclisi tüm dünyadaki kadınlara 3 Ağustos’un Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Mücadele Günü olması çağrısı yaptı. Bu çağrıya Türkiye’den ses veren kadınlar IŞİD’in katlettiği kadınlar için bir dakikalık sessiz eylem yapacak.

 

Evrensel’de yer alan haberde, IŞİD 2014’te Şengal’de binlerce Êzidî’yi katletti. Êzidî kadın ve çocuklar taciz ve tecavüze maruz kaldı. IŞİD hâlâ 3 bin Êzidî kadını esir olarak tutarken, Şengal Êzidî Kadın Meclisi tüm dünyadaki kadınlara çağrı yaparak 3 Ağustos’un Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edilmesini istedi. Êzidî Kadın Meclisinin çağrısına Türkiye’den destek veren Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu ve Kongreya Jinên Azad (KJA) saat 11.00’de bir dakikalık sessiz duruş eylemi yapacak. Kadınlar İstanbul’da Taksim Mis Sokak’ta beyaz kıyafetler giyerek sessiz eylemlerini gerçekleştirecek.
Şengal Kadın Meclisi’nin yaptığı çağrıda 3 Ağustos 2014’te binlerce Êzidî’nin öldüğü, 200 bin Êzidî’nin kaçıtığı, halkın açlık ve sussuzlukla yüz yüze kaldığı, 5 bin Êzidî kadın ve çocuğun da esir alındığı hatırlatıldı. Çağrıda, “Başta Şengal’deki kadınlar olmak üzere, Êzidî halkı IŞİD’in bu soykırım ve kadın kırımına öz yönetim ve öz savunma ile cevap verdi. Fakat Êzidî halkı üzerindeki IŞİD tehdidi devam etmektedir. IŞİD’in elinde esir olan kadınların özgürleşmesi için eylem ve dayanışmaya ihtiyaç var” denildi.

 

IŞİD’in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’de yaptığı katliamda hayatını kaybedenler, Diyarbakır’a göç eden ve Yenişehir Fidanlık Şengal Kampı’nda yaşayan Êzidîler tarafından anılacak. Kampta gün boyu yapılacak etkinlikler için İngilizce ve Kürtçe hazırlanan pankarta “74 kez Êzidîlerin yaşadığı fermanın sebebi dünyanın sessizliğindendir”, “Bugün 3 Ağustos Şengal Katliamı’nın yıl dönümü”, “74 fermandır Êzidîlerin hayat suyu kan oldu” ve “74. fermana hayır’ yazıldı. Hazırlanan tişörtlerin üzerine de yaşanan katliamın fotoğrafları çizildi.
Hazırlık Komitesinde yer alan Naif Aşur, Şengal’de katledilenleri anmak için günlerdir hazırlıklar yaptıklarını söyledi. Aşur, anmada herkesi yanlarında olmaya çağırdı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.