Didim, Türkiye’nin ilk vegan dostu bölgesi oluyor

Didim, dünyada Barcelona’dan sonra ikinci vegan ilçe oluyor. 2017  yılının Nisan ayında ilçede Vegan & Vejetaryen Festivali 2017 düzenlenecek. Festival ile Didim’in yöresel mutfak zenginliğinin yanı sıra ilçenin tarihi ve turistik yerleri tanıtılacak. Yurt içinden ve yurt dışından misafir ağırlayacak Didim’deki otel ve lokantaların menülerine vejetaryen menüler konulacak.

Dağ Medya/Didim

Didim Belediyesi tarafından fahri hemşerilik beratı verilen Turizmci Hüseyin Baraner’in önerisi ile fizibilite çalışmaları yapılan ve hazırlanması, şekillenmesi için bir çok görüşme yapılan Didim Vegan Vejetaryen Festivali 2017 Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. İstanbul’da Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği başkanı Ebru Arıman ile görüşmeler yapan Didim Belediyesi yetkilileri Didim’in dünyanın ikinci Türkiye’nin ilk Vegan Kenti ilan edilmesi ve Nisan ayında vegan festivali yapılması konusunda fikri birliğine vardılar.

Barcelona Festivali İncelenecek

Barcelona’dan sonra dünyada Vegan dostu ilan edilen ikinci ilçe olacak Didim’de yapılması planlanan festival için Barcelona’da gerçekleştirilen festivalin yapılış modeli de incelenerek hazırlıklar başlayacak. Nisan ayında yapılacak festival için Uluslararası Vegan topluluklarına duyurular yapılacak, festivalin öncesinde ve devamında lokantaların ve otellerin menülerine vejetaryen yemekler eklenecek.
Didim’in Türkiye’deki ilk vegan kent olmasından dolayı Türkiye Vegan ve Vejetaryen Topluluğun dergisi olan Veg & Nature’nin yaz sayısında Didim’e yer verildi. Dernek Başkanı Ebru Arıman’ın kaleme aldığı yazıda Didim’in Vegan kenti olmasından övgüyle söz ederken diğer yandan Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın konuya gösterdiği önemden de bahsedilip yapılan röportaja yer verdi.

Sözleşme İmzalandı

Türkiye Vegan ve Vejetayenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Arıman yazısında Nisan 2016 yılında düzenlenecek festivali için Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği ile Didim Belediyesi arasında bir sözleşme yapıldığından bahsedilen yazıda festivale yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı katılımcılarında olacağı ve festivale uluslararası bir içerik katılacağından bahsedilip festival ile Didim’in tarihi ve turistik özellikleri yanı sıra mutfak zenginliğini de tanıtmayı amaçladıklarını belirtiliyor.

Konuyu yakından takip ettiklerini belirten turizmcilerden Didim Ticaret Odası Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı Hikmet Atilla, “2017 Nisan ayında Didim’de birinci Uluslararası Vegan Festivali düzenlenecek. Markalaşmak için önemli bir adımdır. Didim’in konumu, tarihi ve turistik yerleri açısında bu festivalin dünyanın en önemli Vegan Festivaleri arasına gireceğine inanmaktayım” dedi
Vegan Dostu Şehir Nedir?
Festival öncesinde ve sonrasında Didim resmi olarak kendini vejetaryen-vegan dostu ilçe ilan ettiğinde söz konusu karar, ilçe için bir vejetaryen rehber oluşturmak ve tüm ilçe sakinlerini haftada 1 gün etsiz beslenmeye teşvik etmek anlamı taşıyor. Dünyanın ilk Vegan Kenti olan Barselona Belediyesi kendisini Vegan Dostu şehir ilan ettikten sonra yemek hizmeti veren işyerlerinde topluca yürütülen “Etsiz Pazartesi” kampanyasını da yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Didim VegFest Düzenleniyor | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.