Saklıkent’te Düzenlenen Gökyüzü Gözlem Şenliği Sona Erdi

Hayvan Adam videosunun ekran görüntüsüdür/ 2016


19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliğinde Yıldızlar Saklıkent’te yapıldı. Tüm gökbilim meraklılarına açık olan TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği  28 – 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Yerleşkesi’ne komşu olan 2000 m. yükseklikteki Saklıkent’te (ANTALYA) düzenlendi.
19 yıldır düzenlenen ve her yıl artan bir ilginin olduğu bu gökyüzü kampı, ülkemizde bilim-toplum buluşması anlamında önemli bir etkinlik olma özelliğinde. Başlangıçta, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ve daha sonra Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen bu etkinlik 2010 yılından itibaren TUG tarafından düzenlenmekte. Amatör olarak yapılabilecek tek bilim olma özelliğine sahip astronomideki keşiflerin önemli bir kısmı çok çeşitli gözlem aletleriyle sürekli gökyüzünü tarayan amatör astronomlar tarafından yapılmakta.

Videoyu izlemek için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=n6C4osqEzJk&feature=share

 


Astronominin ve içinde barındırdığı fizik, matematik ve kimyanın bir anlamda doğal laboratuvarı olan gökyüzünü doğru bilgi ve donanımla herkesin öğrenmesi ve bu sayede bilime daha bilinçli bakabilmesi için bu tür etkinliklere katılmanın büyük faydası olmakta.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.