“Bodrum Yunus Parkı Kapatılsın” Kampanyası Başlatıldı

Bodrum Kaymakamlığının dikkatine yunusların özgürlüğüne kavuşması için, “Bodrum Yunus Parkı Kapatılsın” kampanyası change.org‘da başlatıldı.

Dağ Medya/Bodrum

Kampanyada, “Yunus parkları, yunusların özgürlüklerini elinden alan parklardır. Dünyanın en sevimli ve an akıllı hayvanlarından olan bu canlılar, yakalanarak yunus parklarında havuzlara hapsediliyor. Özgürlükleri kısıtlanarak, sırf insanlar eğlensin ve güzel vakit geçirsin diye denizlerden koparılıp kötü şartlarda eğitilerek, insanların adeta oyuncağı haline gelmiştir. Bu parklarda doğalarına aykırı olduğu için doğum sırasında bir sürü yunus ve bebeği ölerek hayata gözleri yummaktadır.” denildi.

Devamında, “Beni en çok rahatsız eden Bodrum Güvercinlik’teki yunus parkıdır, bu park yıllardır aktif ve hiç bir şekilde kapanmıyor. Bu hayvanlar denizlerde özgürce dolaşmalı, avlanmalı, üremeli ve beslenme zincirine dahil olmalıdır. Bir dalgıç olarak denizlerin korunması gerektiğini, doğaya ve denizin içindeki bütün canlılara duyarlı olmayı bir görev edinmişimdir. ”Bodrum Dolphin Park – Yunus Gösteri Merkezi” bu parkın kapatılmasını ve içindeki bütün canlıların evleri olan denize bırakılmasını istiyorum. Umarım bu gerçekleşir ve bütün yunus parkları kapatılır.”

Yunus Hakkında

Yunus, balinalar (Cetacea) takımının dişli balinalar (Odontoceti) alt takımı içindeki yunusgiller (Delphinidae) familyasında sınıflanantürlerin büyük çoğunluğu ile nehir yunusları (Platanistoidea) üst familyasında sınıflananların tümü için kullanılan ortak addır.

Başta kıta sahanlıklarının görece sığ denizleri olmak üzere, tüm Dünya denizlerinde ve bazı nehirlerde bulunan yunuslar etçilcanlılardır ve genellikle balık ve mürekkep balığı ile beslenirler. Omurgalı hayvanların içine girer. Yunusgiller (Delphinidae) familyası, balinalar (Cetacea) takımı içindeki en kalabalık familyadır üyeleri yaklaşık 10 milyon yıl önce, Miyosen devrinde ortaya çıkmıştır. Yunusların hayvanlar âleminin en zeki canlılarından olduğu kabul edilir ve arkadaş canlısı genel görünümleri ile oyuncu tavırları, onları insanların gözünde popüler bir yere koyar. ( Vikipedi, dağ medya)

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.