Almanya’nın Köln kentinde “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” düzenlendi

Almanya Köln’de düzenlenen darbe karşıtı mitinge Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın video konferansla bağlanmasına izin verilmezken, mitingde Erdoğan’ın mesajı okundu. Erdoğan, ” O gece sokaklarda demokrasi sevdalısı bir millet vardı” dedi.

Dağ Medya/Köln

Darbeye Karşı Demokrasi Platformu’nun öncülük ettiği miting, Köln’deki Deutzer Werft Meydanı’nda gerçekleşti. Mitinge, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile AK Partili  vekiller de katıldı. Düzenlenen yürüyüşe, Alman aşırı sağcılar ve ‘Erdoğan karşıtı’ eylemciler de eşlik etti. Köln Katedrali önünde toplanan sol gruplar ise, Erdoğan’ı ve aşırı sağcı Pro NRW’yi protesto etti.

Gösterilere karşı kentte yaklaşık 2 bin 700 polis güvenliği sağlamakla görevlendirildi. Katılımcılara telekonferansla seslenmesi Almanya’da mahkeme kararıyla ertelenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı da mitingde paylaşıldı.

Erdoğan’ın yazılı mesajı Köln’de okundu

Erdoğan şöyle konuştu:

“Türkiye, 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece, tarihinin başlangıcı itibariyle en karanlık ama hamdolsun bitişi itibariyle en şanlı günlerinden birini yaşamıştır. O gece milletimiz köken, bölge mezhep, meşrep farkı gözetmeksizin, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, her kesimden insanıyla milli irade ve demokrasiye olan bağlılığını tüm dünyaya örnek olacak şekilde göstermiştir.

“15 Temmuz gecesi meydanlarda AK Partilisi, CHP’lisi, MHP’lisi, şu ya da bu partili yoktu. Sünnisi, Alevisi, Caferisi, milliyetçisi, muhafazakarı, sosyal demokratı yoktu. O gece sokaklarda ve meydanlarda farklı düşünceler, farklı hesaplar değil, sadece ve sadece özgürlük ve demokrasi sevdalısı bir millet vardı.”

Anayasa Mahkemesi’nin kararı
Köln’deki mitinge Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yoluyla katılması Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla engellenmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın söz konusu karar için “Kabul edilemez” demişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.