Gazeteci Bülent Mumay için sosyal medya kampanyası başlatıldı

15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında, hakkında gözaltı kararı çıkarılan ve ifade vermeye gideceğini söylemesine rağmen evinden polisler tarafından alınıp Gayrettepe Asayiş Şube’ye götürülen Gazeteci Bülent Mumay için sosyal medyada kampanya başlatıldı.

Twitter’da, #FreeBulentMumaytheJournalist hashtag’iyle yüzlerce mesaj paylaşıldı.


 

Bülent Mumay’ın meslektaşları, bugün saat 10.00’da, Mumay’ın ifade vereceği Çağlayan Adliyesi’nde bekliyor.

Bülent Mumay Kimdir?

Bülent Mumay (d. 5 Temmuz 1971, Siirt), Türk gazeteci ve dijital medya uzmanı.  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu ve aynı üniversitede internet gazeteciliği konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı.

1997’den 2005’e kadar Hürriyet gazetesinde düzeltmenlik, haber trafiğini yönlendirme ve politika sayfaları editörlüğü görevlerinde bulundu. Bu dönemde iki yıl ntvmsnbc haber portalında gündem editörlüğü yaptı. 2005 ve 2010 yılları arasında Hürriyet gazetesinin Avrupa ve ABD baskılarının yayın yönetmenliğini üstlendi. 2010 ve 2012 yılları arasında Radikal gazetesinin yenilenmesi sürecinde yayın koordinatörlüğü yaptı. 2011’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 51’incisini düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nde Radikal gazetesinin 30 Kasım 2010 tarihli sayfasıyla Birinci Sayfa Düzeni Ödülü’ne layık görüldü.

2012’den 2014’e kadar Hürriyet gazetesinin web sitesinin yayın yönetmenliğini üstlendi. 2013’te Gezi Parkı protestolarında haberciliği sebebiyle, Uluslararası Basın Enstitüsü’ne (IPI) bağlı Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO) İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. 2014’te Uluslararası Haber Medya Birliği’nin (INMA) Avrupa yönetim kuruluna 3 yıllığına seçildi. Dijital medya grup koordinatörü olarak çalıştığı ve icra kurulu üyesi olduğu Hürriyet gazetesinden 2015’te ayrıldı. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde dijital gazetecilik dersleri vermektedir. (Vikipedi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.