Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği: Tecavüz kültürünü engelle, tecavüzü durdur

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, tecavüz kültürünün engellenmesi ve tecavüzün durdurulması için basın açıklaması yayınladı. Hadım ve idamın insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, acil tecavüz kriz merkezi kurulması önerisinde bulundu. 

Dağ Medya / İstanbul
acıklama gorsel

Dernek, “Cinsel şiddet cinsellikle ilgili değildir, güç kullanımı ile ilgilidir. Otoritenin, kişiler arası hiyerarşinin olduğu ortamlarda gerçekleşir ve erkek egemen sistem, heteroseksizm, militarizm gibi iktidar mekanizmalarından beslenir. Cinsel şiddetin tecavüz dışında onlarca farklı türü vardır. Her biri farklı eylemler ve yöntemler içerebilir. Dolayısıyla cinsel isteğin kontrol altına alınması gibi basit ve yanlış çıkarımlar cinsel şiddetin önlenmesini sağlamaz.” açıklamasında bulundu. 

Devamında, “Cinsel şiddetin cinsel açlık ya da hormonlar yüzünden gerçekleştiği miti, cinsel şiddetin önlenebilmesi için mücadele etmek zorunda olduğumuz en temel yanlış inanıştır. Cinsel şiddetin önlenmesi için failin güç ilişkisi uygulamasına izin veren ve bu güç ilişkisini besleyen toplumsal yapının, iletişim dilinin ve normların yani tecavüz kültürünün değişmesi gerekir. “

“Hadım, İdam İnsan Haklarına Aykırı”

“Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği olarak, hadım ve kimi zaman dile getirilen idam uygulamasının kişinin yaşam hakkına, beden bütünlüğüne, tıp etiğine ve insan haklarına aykırı olduğunu bir kez daha tekrarlıyoruz.”

“Nefret söylemlerine karşı farkındalık yaratılmalı”

“Cinsel şiddetin önlenmesi için, cinsel suçlarda cezaların haksız tahrik, iyi hal gibi gerekçeler olmadan uygulanmasını, özellikle taciz, tehdit, ısrarlı takip gibi ‘küçük görülen suçların’ uzlaşma veya ödeme olmadan mutlaka caydırıcı cezalar uygulanarak toplumda hukuka karşı güven telkin edilmesini, yalnızca failin değil olaya göz yumanların, üzerini örtenlerin de yargı önüne çıkarılmasını, etkin soruşturma ve kovuşturma yapılarak hem sanığın hem de maruz bırakılanın haklarının korunmasını, cinsel şiddeti besleyen ve hatta azmettiren tüm nefret söylemlerine karşı farkındalık arttırıcı çalışmalar yapılmasını talep ediyoruz.”

“Tecavüz Kriz Merkezi Açılmalı”

“Ayrıca devlet cinsel şiddetten hayatta kalan bireylere destek hizmeti vermekle yükümlüdür, bu amaçla, İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayarak taahhüt edilen tüm maddelerin gerçekleştirilmesi ve Tecavüz Kriz Merkezleri’nin açılması da zorunluluktur.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.