29 Temmuz Dünya Kaplan Günü|Kaplanların nüfusu 20. yüzyılın başından bugüne %97 oranında azaldı

Doğal hayatın önemli türlerinden kaplanların nüfusu 20. yüzyılın başından bugüne %97 oranında azaldı. Yaşam alanlarının kaybı, yasa dışı avcılık ve ticaret, insan-kaplan çatışması sonucunda öldürülmeleri kaplanlar üzerindeki başlıca tehditler.

Dağ Medya-Ankara-Kaplanlar besin zincirinin en üstünde yer alıyor ve sağlıklı ekosistemlerin devamlılığında önemli bir role sahip. Bir kaplanın korunması yaklaşık 100 km2 büyüklüğünde doğal alanın ve içinde yaşayan tüm canlıların korunması anlamına geliyor.

Dağılım Haritası

2016-07-29_10-21-31

WWF kaplanların korunması için çalışmalarını üç başlık altında yürütüyor: Kaçak avlanmayı önlemek, kaplanların yaşam alanlarını korumak, kaplan ve ondan elde edilen ürünlerin ticaretini durdurmak.

Yürütülen çalışmalar sonuç vermeye başladı. Son sayımlara göre doğada yaşayan kaplan nüfusu 3.600’den 3.900’e yükseldi.

WWF 2022 yılına kadar doğada yaşayan kaplan nüfusunu iki katına çıkarmayı hedefliyor. WWF, 2022’ye kadar kaplan nüfusunu iki katına çıkarmayı hedefliyor.

 


Kaplanlar Hakkında

Kaplan (Panthera tigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden biri süper yırtıcıdır. Hint alt-kıtası dünyada yaşayan vahşi kaplanların %80’ine ev sahipliği yapmaktadır. Kuzeyde Sibirya, güneyde Hindistan ile Malakka yarımadası arasındaki bölgelerde bulunur. Günümüzde sadece 5 alt tür bulunmaktadır.

Çoğu kaplan kamuflajlarının uygun uyum sağladığı ve hızlı veya daha çevik avları yakalamalarının daha kolay olduğu ormanlarda ve otlaklarda yaşar. Hindistan’da, Türkiye’de, (Türkiye’de 1970’ten beri sadece 3 kez görüldü.) Çin’de neredeyse tüm Asya’da yaşarlar. Büyük kediler arasında sadece kaplan ve jaguar iyi yüzücülerdir. Kaplanlar sık sık su birikintilerinde, göllerde ve nehirlerde yıkanırlarken bulunurlar. Kaplanlar yalnız avlanırlar ve birincil olarak geyik, yaban domuzu, gaur, ve manda gibi orta ve büyük boyutluotçullarla beslenirler. Buna rağmen arada sırada küçük avları da yakalarlar..

Kaplanların tek ciddi avcısı onları sıkça postu için yasa dışı bir şekilde öldüren insandır. Aynı zamanda kemikleri ve neredeyse tüm vücut parçaları geleneksel Çin tıbbında ağrı kesiciden afrodizyaklara kadar değişen bir alan için kullanılır. Kaçak avlanma ve ortamlarının yok olması kaplanların sayılarını büyük oranda azalttı. Bir yüzyıl önce dünyada 100 000’den fazla kaplan varken bugün bu sayı 2500 üreyebilen bireyi geçmez. Hiçbir kaplan nüfusu 250 üreyebilen üyeden fazlasına sahip değil. Tüm kaplan alt türleri tehlike altındaki türler listesinde yer almaktadır.
( harita-/vikipedi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.