Leman Dergisi’ne destek

Cumhuriyet Halk Partisi Twitter üzerinden attığı bir tweet ile darbe girişimini kapağına taşıdığı sayısı toplatılan Leman Dergisi’ne destek oldu.

CHP Twitter hesabından, ”Bağımsız mizah anlayışıyla, her hafta okurlarının yüzünü güldüren Leman Dergisi’nin yanındayız” denildi. #OhaldeLeman etiketiyle paylaşılan mesaja ‘Mizah’ın OHAL’i mi olur’ başlığı taşıyan bir de görsel eklendi.

 

Ne olmuştu?

Leman dergisi, darbe girişiminden sonra hazırladığı özel sayısındaki kapak nedeniyle protestolara hedef oldu.

Leman Dergisi

Leman, Türkiye’nin en eski ve köklü mizah dergilerinden biridir. 1985’te Gırgır’dan ayrılan bir ekibin kurduğu Limon dergisinin 1991 yılında kapanmasından sonra aynı ekip tarafından kurulduğu için, başlangıcı 1985 sayılabilir. Gırgır ve sonrasındaki benzeri bütün mizah dergileri (Limon da dahil olmak üzere) büyük bir medya kuruluşuna aitken Leman dergisi Mehmet Çağçağ ve Tuncay Akgün ortaklığında bağımsız bir dergi olarak kuruldu. Bu yönüyle kendisinden sonra gelen mizah dergileri için (Penguen, Uykusuz ve CafCaf gibi) de model oldu. Limon’dan gelen sol muhalif duruşunu Nihat Genç, Ender Özkahraman, Cezmi Ersöz gibi yazar çizerlerle ve Can Yücel, Eşber Yağmurdereli gibi politik ve kültürel figürlere sahip çıkarak güçlendiren ve daha da popülerleştirerek devam ettiren dergi, uzun bir dönem en çok satan ve sevilen mizah dergisi olarak kalmayı başardı. Kendi yayın evinden pek çok başka mizah ve mizah dışı konuda dergi çıkartarak bir yayın grubuna dönüştü. 2000’li yıllarda kadrosunda yaşanan büyük çaplı kopuşlarla zayıflayarak etkisini ve tirajını yitirmiştir. Ayrılan ekipler Penguen ve Lombak gibi alternatif mizah dergilerini kurmuştur. Zayıflamasına rağmen 2010 yılında 1000. sayısını yayınlamayı başarmıştır.

Leman Dergisi, kuruluşundan kısa süre sonra Beyoğlu’nda bulunan ofis binasının alt katlarını “Leman Kültür Merkezi” olarak düzenledi. Dekorasyonuyla Leman’ın karikatür dünyasını yansıtan ve Cem Yılmaz’ın ilk gösterisini gerçekleştirerek komedyen olarak adını duyurduğu bu mekan, Leman dergisi ürünlerinin satıldığı küçük bir dükkan ve sergi alanları barındırmakta, konserler, söyleşiler, stand-up gösterileri yapılabilen bir kafe-bar olarak halen hizmet vermektedir. Son yıllarda başka pek çok şehirde şubeleri açılan Leman Kültür, bir kafeler zincirine dönüşmüş durumdadır.( Vikipedi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.