Veriler Atomlara Toplanacak

Hollanda’da bilim insanları verileri atom düzeyinde depolamayı sağlayan bir yöntem geliştirdi. Bu teknolojiyle dünyanın bütün bilgisini bir kibrit kutusuna sığdırmak mümkün.Verileri küçük yerlere depolama teknolojisi kendi sınırlarını aşarak gelişmeye devam ediyor. Hollanda’da bilim insanları atomları yeniden dizerek çok büyük verilerin atom düzeyinde küçük alanlara depolanmasını sağlayacak bir teknoloji geliştirerek depolama alanında çığır açtı.

Bakır levha üzerindeki klor atomlarının dizilmesi sayesinde muazzam veriler oldukça küçük alanlara depolanabiliyor. Henüz gelişme aşamasında olan teknolojinin şimdiki haliyle bile hard-disk ve flash belleklerden en az üç kat daha yararlı olduğu belirtiliyor. Araştırma ekibinden Dr. Sander Otte, “Teoride, bu depolama teknolojisi dünyanın bütün kitaplarının bir posta pulu kadar bir alana depolanmasını sağlayacak” dedi.

Araştırmacılar ve teknolojiyi değerlendiren uzmanlar yeni yöntemin gelecek vaat ettiğini kabul etmesine rağmen henüz yaygın kullanıma hazır olmadığı konusunda hemfikir. Üretilen cihazların kullanılabilmesi için -196 derece bir ortama ihtiyaç var. Ayrıca yüksek depolama alanına rağmen depolama hızı ise günümüz teknolojilerinde çok daha yavaş. Dr. Otte, “Bütün bu eksikliklerine rağmen bu çalışma gelecekte çok daha büyük teknolojilerin var olacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Washington’da bulunan Denizcilik Araştırma Labaruarın’dan Steven Erwin teknolojinin henüz hazır olmadığını kabul etse de, “Bu araştırmanın önemini kavramamız oldukça önemli. Atom düzeyinde yüksek yoğunluklu bir veri depolama aracı en azından gelecekle ilgili hayallerimizi geliştirecektir” diye ekledi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.