Taksim’de Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi Düzenlendi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) çağrısını yaptığı ve çok sayıda kurum ve partinin katılacağı “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi” Taksim Meydanı’nda gerçekleşti. Saat 18.00’de başlayacak miting için sabah saatlerinde hazırlıklar başladı. Alanın etrafını bariyerlerle çevrildi. Taksim Meydanı’na girişler için farklı bölgelere güvenlik kontrol noktaları kuruldu. Mitinge katılanlar için arama noktaları oluşturuldu.

Gezi Parkı önünde bulunan sahneye “Cumhuriyete ve Demokrasiye Sahip Çıkıyoruz” yazılı dev pankart asıldı.

“Darbeye Hayır” pankartlarıyla çevrelenen sahnenin yanı sıra, meydanda vinçlerle asılan Atatürk posterleri ve “Yaşasın Laik Demokratik Türkiye” yazılı pankartlar da yer aldı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde de “Hakimiyet milletindir” yazılı Türkiye bayrağı asıldı.

Saat 15.30’dan itibaren alanda toplanmalalar başladı.

Üç koldan yürüyüşler saat 16.00’da başladı.

CHP, Türkiye bayrağı ve Atatürk fotoğrafları ile katılım çağrısı yapmıştı. Mitinge katılanların ellerinde Türkiye bayrakları olduğu görüldü.

CHP’nin çağrısını yaptığı mitinge Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) DİSK, İşçi Kardeşliği Partisi (İKP) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Halkevleri, Emek Partisi (EMEP), Emekçi hareket Partisi (EHP), Kaldıraç, Birleşik Haziran Hareketi (BHH), Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG), KOS, İKS katıldı.

Beşiktaş taraftar grubu çArşı da “çArşı Darbelere de Karşı” yazan pankartla katıldı.

AKP’liler de mitingte

* Fotoğraf: Twitter

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekili Ayşenur Bahçekapılı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da aralarında olduğu AKP’li heyet İstiklal Caddesi’nden mitinge yürüdü.

Müzikle başladı

Miting türkü ve marşlarla başladı. Onur Akın, Selçuk Balcı, Hilmi Yarayıcı sahneye çıkan isimlerdendi. Sanatçı Menderes Samancılar ve şair Ataol Behramoğlu sahneden kısa konuşmalar yaptı.

Samancılar:Onlara yanıldıklarını gösterdik. Sizin kim olduğunuzu bilmiyorlar henüz.  Arkadaşlar, böyle omuz omuza birlikte yan yana kardeşçe durmak için darbe teşebbüslerini beklememiz gerekmiyor. Bu hepimize ders ve örnek olsun. Artık bu ülkenin geleceği için sonuna kadar, sonsuza kadar beraberiz.Size Yeşilçam’dan selamlar, özgürlükler getirdik. Hoş geldiniz, dost geldiniz arkadaşlar.

Behramoğlu: Sevgili yurttaşlarım, özgürlük alanı taksim alanında sizleri sevgiyle selamlıyorum. Taksim özgürlük alanı kimliğine kavuşmuştur. Bu alanı elimizden alamaz, alamayacak. Bugün aynı zamanda Lozan Antlaşması’nın yıl dönümüdür. Lozan kutlu olsun.

Darbe girişiminin yenilgiye uğratmasının bize gösterdiği en önemli gerçek, parlamenter demokrasinin çoğulculuğun zafer kazanmasıdır. Her türlü tek adam heveslilerine karşı çıkmalıyız. Çünkü darbeler darbeleri, tek adam diktatörleri kışkırtır. Her zaman çoğulcu demokrasiden yana olmalıyız.Bu karanlık darbe girişimine halk engel oldu. Ama burada bir gerçeği teslim etmemiz lazım, CHP Başkanı daha iner inmez uçağından, darbenin niteliğini bilmeden demiştir ki “Biz her türlü darbeye karşıyız. Sivil darbeye de askeri darbeye de” kendisini kutluyorum. Sağlık sorunları nedeniyle gelemeyen Tarık Akan sizlere selamlarını gönderiyor. Öteki arkadaşım Edip Akbayram’dır. Bana dediler ki orada bizim adımıza da konuş de ki demokrasi ve özgürlük sözleri yetmez, laiklik olmadan hiçbir anlamı olmaz bunun. Laiklikten yanayız aynı zamanda.”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saat 18.20’de eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile sahneye çıktı.

Hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu. Marşın sonunda “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları duyuldu.

Kılıçdaroğlu’ndan 10 maddelik “Taksim Bildirgesi”

KILIÇDAROĞLU’NUN KONUŞMASININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Kılıçdaroğlu saat 18.24’te konuşmaya başlayarak “Taksimdeyiz birlikteyiz. Hepimizin tarih yazdığı bir gün. Biz taksime niçin geldik. Taksim’de ne yapacağız? Hedefimiz ne? Bütün bunlara yanıt vermek için bir Taksim Manifestosu hazırladım” dedi.

10 maddelik manifestoyu okuduktan sonra mitinge katılanlara kabul ediyorlarsa ellerini kaldırmalarını istedi. Mitinge katılanlar destek verdi.

Kılıçdaroğlu’nun okuduğu 10 madde şöyle:

1. 15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasiye karşı yapıldı. TBMM bombalandı ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularının iç ve varsa dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

2. Bütün siyasal partiler darbe girişimine karşı çıkmış demokrasi konusunda tr de tartışmasız ortak payda oluştu. Bu ortak tutum ve anlayış siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine de katkı vermek zorunda.

3. Her türlü darbeye ve parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak tüm demokratların, demokrasiden yana olanların bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi demeliyiz ve söylemeye de devam etliyiz.

4. Demokratik parlamenter sistemimize karşı yapılanan darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

5. Demokrasimizin teminatı olan demokratik laik ve sosyal hukuk devleti ilkesini Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlandı. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti bizi çağdaş uygarlığa taşıyacak olan en temel anahtardır.

6. Bu darbe girişimi anayasada yasama yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokraside denge ve denetleme işleminin güvencesi olduğunu ortaya koymuştur.

7. Balyoz, Ergenekon ve casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iadesi kaçınılmaz olarak tüm siyasal partilerin gündeminde olmak zorundadır.

8. Bu darbe girişiminin devlet yönetiminin liyakate dayanması gerektiğini çok açık biçimde ortaya koydu. Devletin yapılanmasında siyasal yandaşlık akrabalık cemaatçilik değil bilgi birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Devleti yönetme yerine devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Bu bağlamda, devletin yeniden inşası zorunludur.

9. İnancı kimliği yaşam tarzı ne olursa olsun bu ülkenin güzel insanları bu ülkenin caddelerinde meydanların parklarında özgürce gezebilmelidir. Hiç kimse unutmasın 15 Temmuz darbe girişimi üçüncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları 3. Sınıf demokrasiye değil özgürlükçü demokrasiye yani tam demokrasiye layıktır. Türkiye tümüyle darbe hukukundan arınmalıdır.

10. Devlet kinle öfkeyle önyargıyla yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukuk içinde hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak yargılanmaldır. İşkence, kötü muamele baskı tehdit devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir.

“Ne darbe ne dikta, yaşasın özgürlükçü demokrasi”

Kılıçdaroğlu manifestoyu okumasının ardından darbeye ve diktaya karşı olduklarını belirterek özgürlükçü demokrasi vurgusu yaptı. Konuşmasını kitlenin şu cümleleri tekrarlamasını isteyerek bitirdi.

“İstanbul Taksim’den Hakkari’ye, Edirne’ye, Muş’a, İzmir’e, Yozgat’a, Balıkesir’e, Antalya’ya, Karadeniz’e, Zonguldak’a, Trabzon’a selam olsun. Demokrasi için selam olsun. Özgürlük için selam olsun. Biz Taksim’de olanlar. Bütün Türkiye’ye gönlümüzü açıyoruz. Ne darbe ne dikta, yaşasın özgürlükçü demokrasi.”

Ortak metin

Mitingte İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun ortak açıklaması okundu.

İSTANBUL EMEK VE DEMOKRASİ KOORDİNASYONU: OHAL VE DEMOKRASİ YANYANA DURMAZ

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç’ün okuduğu ortak metinden satırbaşları şöyle…

* “Ne askeri ne sivil darbeleri kabul etmiyoruz! Darbeleri unutmadık, Deniz Gezmişleri unutmadık.”

* “15 Temmuz darbe girişimini lanetliyoruz, bu darbe şaşırtıcı değildir. AKP 14 yıldır bunun zeminini yaratmıştır.”

* “OHAL’cilerin yaptığı darbecilerin yapacağından farksız. OHAL derhal sona erdirilmeli, tek adam diktatörlüğüne son verilmelidir.

*”Demokrasi istiyoruz sokakların faşizmle kaplanmasına izin vermeyeceğiz.”

* “Darbeye de OHAL’e de tek adam diktatörlüğüne de hayır!” (BK)

* Fotoğraflar: Berk Özkan-Arif Hüdaverdi Yaman-Erhan Sevenler-İslam Yakut-Onur Çoban / İstanbul / AA

Bu haber Bianet’ten alınmıştır.

http://bianet.org/bianet/toplum/177113-taksim-de-cumhuriyet-ve-demokrasi-mitingi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.