Cem Vakfı kapatılan kurumlar hakkında açıklama yaptı

Cem Vakfı OHAL Kararnamesi ile kapatılan dernek ve vakıflar hakkında açıklama yaptı. Kapatılan kurumların Cem Vakfı ile herhangi bir ilgisinin olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

OHAL Kararnamesi ile kapatılan Dernek ve vakıfların; Alevi-Bektaşi İslam inancı doğrultusunda çalışmalar yapan dernek ve vakıflara alternatif olarak kurulmuş Çağdaş Alevi İnanç ve Birlikteliğini Geriletmeyi amaçlayan kuruluşlardır.

Kapatılan bu kurumların Vakfımız ile Uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.Çağdaşlık yolunda Cumhuriyet Değerlerine bağlı olarak Ülkemizde;Barışın,Kardeşliğin,Demokrasinin ve insanlarımızın Huzur içinde bir arada yaşamasından yana çalışmalarımıza devam edeceğimizi bildiririz.

Kamuoyumuza Saygı ile…

CEM Vakfı Genel Merkezi


Kenanoğlu da, “Kapatılan Alevi Dernekleri Bize Karşı Kullanılıyordu açıklaması yapmıştı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in ilk kanun hükmünde kararnamesiyle kapatılmasına karar verilen vakıf ve dernekler arasında Alevi dernekleri de var.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ve Hubyar Vakfı, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Boğaziçi Alevi Derneği’nun kurucularından Ali Kenanoğlu, twitter adresinden yaptığı açıklamada bu derneklerin Gülen Cemaatince kurdurulduğunu ve AKP tarafından Alevi derneklerine karşı kullanıldığını açıkladı.

25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili ve Evrensel Gazetesi köşe yazarı olan Kenanoğlu, kapatılan 11 derneğin Gülen Cemaati tarafından kurdurulduğunu ancak daha fazlasının olduğunu bildiklerini belirtti. 104 vakıf ve 1125 derneğin olduğu listede adlarından Alevi derneği ya da vakfı olduğu anlaşılan 13 kurum var.

“Gülen cematince kurdurulan Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu ve bağlı dernekler de kapatılmış.”

“Bugün kapatılan 11 Alevi derneği de Gülen cematince kurdurulmuş Alevi Derneği olup bir zamanlar AKP nin bize karşı kullandığı derneklerdi. “

“Gülen cematince kurdurulan Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu ve bağlı dernekler de kapatılmış.”

“Gülen cematince kurdurulan Alevi dernek sayısı bugün kapatılanlardan çok daha fazla olduğunu biliyoruz.”

“Gülen cematince kurdurulan Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu ve bağlı dernekler de kapatılmış.”

“Yakın zamana kadar bu Alevi dernekleri makbul, gerçek Alevi kurumları ise marjinal olarak adlandırılıyordu. AKP bunları bize karşı kullandı.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.