Af Örgütü’nden Türkiye’ye ‘dayak, işkence ve tecavüz’ suçlaması

İnsan hakları kuruluşu  Uluslararası Af Örgütü( Amnesty International ) , Türkiye’de 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası gözaltına alınanların bazılarının dövülüp işkenceye maruz kaldığı yolunda güvenilir kanıtlar olduğunu bildirdi. Londra merkezli örgüt, polisin gözaltındaki bazı üst düzey askeri yetkililere cop ya da parmakla tecavüz ettiğini öne sürdü.

İddia, Ankara’da gözaltına alınanların avukatlarından ikisine, müvekkillerinin yaptığı açıklamalara dayandırıldı. Uluslararası Af Örgütü, çalışanlarının Türkiye’de avukatlar, doktorlar ve bir karakol görevlisi ile görüştüğünü açıkladı.

tsk-darbe-iskence-702x336

Örgüt; İstanbul ve Ankara’da gözaltına tutulanlara hakaret edildiği, bu kişilerin tehdit edildikleri; yiyecek, su ve tedaviden mahrum bırakıldıkları; itiraf için iki güne kadar stres pozisyonlarında tutuldukları yolunda da haberler aldığını duyurdu.

Örgütün Avrupa Direktörü John Dalhuisen, “Türkiye’nin halen kamu güvenliği ile ilgili kaygıları olması anlaşılır bir durum. Ancak işkence, körü muamele ve keyfi gözaltı hiçbir koşulda meşrulaştırılmaz” dedi.

John Dalhuisen, uluslararası gözlemcilerin gözaltındakileri ziyaretine izin verilmesini istedi.

Türkiye’den iddialara ret
Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise iddiaları “saçma” olarak nitelendirdi.

Adı açıklanmayan yetkili, “AB üyesi olmak isteyen Türkiye’nin hukuka saygı duymayacağı fikri saçma. Tüm bu suçlamaları kesin bir şekilde reddediyor ve insan hakları kuruluşlarını, atılan yasal adımları tarafsız bir şekilde değerlendirmeleri yolunda teşvik ediyoruz. Haklarında söz konusu adımların atıldığı kişiler, yaklaşık 250 sivili acımasızca katletmişlerdir” dedi.

2016-07-21_19-12-56
Türkiye’de 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası 9 bine yakını asker olmak üzere 13 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı. Girişim sonrası Türkiye’de 3 ay olağanüstü hâl ilan edilmesinin ardından, gözaltı süresi 4 günden 30 güne çıkarılmıştı. Uluslararası Af Örgütü bunun işkence ve kötü muamele riskini artırdığını bildirmişti.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-36880689

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.