“Türkiye’de doğru tercih yapılmıyor”

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencilerin bilgilendirilmesi için 3 büyük ilde tercih fuarı düzenleniyor. 19-20 Temmuz’da Ankara’da düzenlenen fuar, 22-23-24 Temmuz’da İstanbul, 26-27 Temmuz İzmir olmak üzere devam edecek.

 

ht
İstanbul
Haber&fotoğraf: Hatice Temiz* / @haticemiz

Bu yıl 5.si düzenlenen İstanbul Üniversite Tercih Fuarı bugün başladı. 22-23-24 Temmuz’da İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen fuar 120 devlet ve vakıf üniversitesiyle öğrencileri bir araya getiriyor. Fuarda stantların haricinde öğrencilere yol gösterici konferanslar da düzenleniyor. Tercih Merkezi Direktörü Burak Kılanç’ın  konuşmasıyla başlayan konferans çeşitli üniversitelerin rektör ve hocalarıyla üç gün boyunca devam edecek.

“Türkiye’de doğru tercih yapılmıyor”

Tercih merkezi direktörü Burak Kılanç, Türkiye’de doğru tercih yapılmadığını söylüyor. Her sene yaklaşık 2 milyon öğrenci sınava giriyor. Bu öğrencilerin büyük çoğunluğu okulundan ya da bölümünden memnun değil. “Sınava giren öğrencilerin %30’u üniversitede okuyor ya da bitirmiş.” diyor.

image_00002


“Tercih listesi hazırlamak LYS sorusundan daha basit”

Tercih merkezi direktörü Burak Kılanç, tercih listesini hazırlamanın LYS sorusu çözmekten daha kolay olduğunu ifade ediyor. Günümüzdeki tercih konusunda bilgi alınacak yüz yüze ve çevrim içi kurum var.


“YÖK Atlas’ı mutlaka ziyaret edilmelidir”

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), öğrencilere tercihlerinde yardımcı olmak için kurduğu YÖK Atlasa bu sene iki modül eklendi. Tercih sihirbazı ile şehir, program türü, burs türü gibi bilgiler sunuyor. Mezun atlası ise okullardan mezun olan öğrencilerin KPSS, TUS gibi sınavlarda ne kadar başarılı olduklarını gösteriyor. Burak Kılanç, tercih yapacak öğrenciler için çeşitli bilgi kaynakları sundu:

  • ODTÜ URAP Sıralamaları
  • Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi
  • YÖK Web sitesi, YÖK Atlası
  • ÖSYM Web Sitesi
  • Üniversite Web Siteleri
  • Üniversite Tercih Merkezi

 

“Tercihler 12 Ağustos’a kadar açıklanır”

 

Kılanç, üniversitelere 12-16 Ağustos tarihleri arasında uzaktan kayıt yaptırılacağını bu yüzden 9-10-11 Ağustos gibi tercihlerin açıklanacağını söylüyor. Okulda yapılan kayıtlar 15-19 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ve  Ağustos sonunda ek yerleştirmelerin başlayacağını ifade etti.

image_00006


Kılavuzda eklemeler var

Tercih merkezi direktörü Kılanç, tercih kılavuzuna üniversitelerdeki hocalarında eklendiğini ifade etti. Ayrıca üniversitelerin diplomasının yurt dışında geçerliliği ile ilgili bilgilendirme mevcut.


Son sınıflara göre lise 3’ler daha bilinçli

3 bin 650 öğrenci üzerine yapılan araştırmanın sonuçlarını ifade eden Burak Kılanç, bu öğrencilerin 3’te 1’inin üniversitenin itibarına baktığını söylüyor. Yine sonuçlardan yola çıkarak lise son sınıf öğrencileri taban puana kitlenmişken, lise 3. sınıflar okulun eğitimi ve hocaları üzerine araştırma yapıyor. Bu öğrencilerin %71’i benim için önce meslek derken, %21’i okul önemli diyor. Yeter ki bir okula gireyim diyenlerin oranı ise %8.


İkinci öğretim bilinçli seçilmeli

İkinci öğretimin çalışanlar için bir fırsat olduğunu söyleyen Kılanç, “Hayat tarzı değişir bu yüzden bilinçli seçilmesi gerekir.” dedi.


Şehir dışı yerine vakıf üniversiteleri

Öğrencilerin %70’i üniversite için başka şehre gidiyor. Eğer o ilde vakıf üniversitesi varsa aileler şehir dışı yerine vakıf üniversiteleri seçiyor.


Puan mı, başarı sırası mı?

Soruların kolay olduğunu söyleyen Kılanç, bu yüzden öğrenciler yüksek puan aldığını ifade etti. Esas olanın başarı sırası olduğunun da altını çizdi.


Tercihlerde güvenli davranın

Burak Kılanç tercih seçimleriyle ilgili güvenli davranılması konusunda uyardı. “Başarı sırası 10 bin ise 20 bine kadar git.” diyor. Puanı yüksek olup içimde kalmasın denilen okul varsa ilk başa yazılmalı diyen Kılanç, sıralamanın %100 gerisindeki okulun bile yazılmasını söyledi.


Doğru Tercih

Doğru Tercih, fuarda standı olan Kültür Üniversitesine bağlı bir sosyal sorumluluk projesi. Projelerini uzman rehber öğretmen Tolga Okutan şu şekilde ifade ediyor. “Öğrencilere kariyer danışmanlığı yapıyoruz. Onlara mesleklerle ilgili bilgilendirme yapıyor, meslek seçimlerinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. 50 bine yakın öğrenciye hizmet veriyoruz. Uzun görüşmeler sonucunda öğrencinin hangi mesleğe daha yatkın olduğunu buluyoruz.” şeklinde açıklıyor. Yüz yüze, telefon ya da İnternet ortamından çevrim içi hizmet sunuluyor. Bu hizmetleri tamamen ücretsiz.”

 


Hatice Temiz, Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi. Dağ Medya (18 Temmuz-18 Ağustos )stajyeri /haticemiz@gmail.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: İstanbul tercih fuarı kapılarını açtı

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.