15-19 Temmuz Arası Türkçe Tweet’lerin % 38’i Darbe Karşıtıydı

15-19 temmuz 2016 arasında atılan 50,5 milyon Türkçe içerikli tweet, “darbe girişimi”ne yaklaşım açısından incelendi. Bu tweetlerden 20,5 milyonunun darbe girişimini konu alan tweetler olduğu ve konuyla ilgili ilk paylaşımın 21.49’da yapıldığı belirtiliyor. Aynı tarihte Türkiye dışında “NoCoupInTurkey” ve “TurkeyCoup” hashtagleri ile 7,1 milyon tweet kullanıldı.

Yüzde 8 darbe yanlısı

‘Darbe Girişimi Dijital Mecralar Analizi’ne göre, Türkçe paylaşımlarda darbe karşıtlarının oranı % 38 iken darbe yanlılarının oranı % 8 olmuş. Darbe karşıtı tweetlerde, yüzde 16’sı darbeyi desteklemediklerine dair paylaşımda bulunurken, yüzde 13’ü darbe girişiminin cemaat tarafından yapıldığını yazmış.

Analiz sadece ‘Darbe Karşıtı’ ve ‘Darbe Yanlısı’ iletiler üzerinden yapıldığında yüzde 82’sinin darbe karşıtı, yüzde 18’inin darbe yanlısı paylaşımlar olduğu görülmüş.

En fazla 16 Temmuz paylaşım arttı

Rapora göre, 15-19 Temmuz tarihleri arasında Twitter’da Türkçe paylaşımın en yüksek olduğu tarih 16 Temmuz olarak dikkat çekti. Bu tarihte toplam 18,6 milyon Türkçe tweet atıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.