Şimşek: Ohal iş dünyası etkilenmeyecek

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter hesabında OHAL kararıyla ilgili İngilizce paylaşımlarda bulundu. OHAL kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmesinin ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulunana Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şu ifadeleri kullandı: 

 

Bugün her ikisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında, MGK ile başlayan ve Bakanlar Kurulu ile devam eden, 10 saat süren toplantılar gerçekleştirdik. Ana başlık, başarısız olan darbe girişimi ve akabinde düzeni yeniden sağlamak için alınacak önlemler, yargıya verilen sorumluluk ve başka olayların ortaya çıkmasının önüne geçmekti.

Geniş kapsamlı tartışmalar sonucunda, 3 aylık OHAL ilan edilmesine karar verdik. Bu önlem, darbecilerin hızla tespiti ve adalete teslim edilmesini amaçlamaktadır.

Türkiye’de ilan edilen OHAL kararı, temel hak ve özgürlükler, basın özgürlüğü gibi konularda kısıtlamalar içermemektedir. OHAL, 1990’lardaki sıkı yönetim demek değildir.

Sıradan vatandaşın hayatı ve işletmeler karardan etkilenmeyecek, kesintiye uğramayacaktır. İş hayatı her zamanki gibi olacaktır.

Bu geçici OHAL süresince, nihai otorite hükümette ve valilerde olmaya devam edecektir, silahlı kuvvetlerde değil.

Durum, Avrupa’dan, daha küçüklü çaplı tehditler yaşayan Fransa, Almanya ve Belçika’dan farklı olmayacaktır.

Türkiye’nin bu durumdan güçlenen bir demokrasi, daha iyi işleyen bir piyasa ekonomisi ve yatırım iklimiyle çıkacağına inanıyorum.

Ve son olarak, Türkiye DAEŞ’in de dahil olduğu uluslararası teröre karşu mücadelesini sürdürmeye kararlıdır. OHAL, terörle mücadeleyi engellemeyecektir.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.