Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi askıya alındı

Alınan OHAL kararına ilişkin konuşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Fransa örneğini izleyerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin askıya alındığını açıkladı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, dün ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, 3 ay süreyle geçerli olduğu duyurulan OHAL’i mümkün olduğunca kısa tutmayı amaçladıklarını kaydetti, “İnşallah 1-1,5 ay içinde işimizi tamamlarız ve Türkiye normale döner” dedi.

Kurtulmuş, OHAL’in gündeme gelmesinin ardından merak edilen sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağı konusunda, “Kesinlikle sokağa çıkma yasağı öngörmüyoruz” derken, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) askıya alınacağını da açıkladı.

Sözleşme’nin Fransa örneğini izleyerek askıya alındığını açıklayan Kurtulmuş, “Millete karşı hiçbir şey olmayacağının sözünü veriyoruz. AİHS’nin 15. maddesi çerçevesinde sözleşme askıya alınacak, bu üç ayda sözleşme işlemeyecek” dedi.

Uygulama ile günlük hayatın etkilenmeyeceğini de savunan Kurtulmuş, temel hak ve özgürlüklerden geri adım atılmayacağını ifade etti. Kurtulmuş, darbe girişimi sırasında yaşamını yitirenler, gözaltı ve tutuklamalara ilişkin de bilançoyu açıkladı:

“Darbe girişimindeki olaylarda 241 kişi hayatını kaybetti, bin 537 kişi yaralandı. 9 bin 194 kişi gözaltına alındı. 2 bin 592 kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

“2 bin 277 hakim ve savcı gözaltına alındı, bin 270’i tutuklandı, 730’u gözaltında. Gözaltına 6 bin 823 asker alındı. Bunlardan bin 457’si tutuklandı. 246’sı adli kontrol ile serbest bırakıldı, 87’si doğrudan serbest kaldı.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.