Çelebi: Suçlunun cezasını hukuk vermeli

CHP’nin darbe sonrası başlatılan “cadı avı”na karşı kurduğu Darbeyi Araştırma Kurulu’nda yer alan Ergenekon Davası mağduru Parti Meclisi (PM) üyesi eski pilot teğmen Mehmet Ali Çelebi, 15 Temmuz akşamı yaşananları, darbe girişimini tertipleyen oluşumu ve sonrasındaki kitlesel tasfiye operasyonlarını değerlendirdi. Değerlendirmesi şöyle:

“Bu darbe girişiminin başarısız kalmasında temel olarak Özel Kuvvetler Komutanı’nın “duruma hakimiz” açıklaması ve 1. Ordu Komutanı’nın tavrı etkili olmuştur. Bu açıklamalar sonrası bütün birliklerde; Akıncı’da, Malatya’da, İzmir’de karşı koymalar, çatışmalar yaşanıyor. Bu kışlalarda darbeci ve darbeye karşı çıkan askerlerin çatışması ve darbecilerin büyük oranda kışlalarından çıkamaması belirleyici olmuştur.

Darbeciler iktidar karşıtlarının onları demokrasi pahasına destekleyeceğini düşündüler. Çok çeşitli kademelerde adamları var; yargıda, eğitim kurumlarında, emniyette, eğitimde, bürokraside. Özgüvenlerinin kaynağı buradan kaynaklanıyordu. Bugün tasfiye edilenleri görüyoruz. Her tarafa sızmış her kademeyi işgal etmiş durumdalar.

Tiyatro değil, planlı darbe girişimi

Elimizdeki bilgilere baktığımızda başarısız olan bu girişim, kesinlikle bir tiyatro değil, uzun döneme yayılan bir planlamanın sonucu olarak öne çıkıyor. Örneğin Güvercinlik’te olayı bütün tabur komutanları destekliyor. Bu komutanların atanması bir buçuk sene öncesine denk geliyor en erken. Dolayısıyla planlamalar çok önceden yapılıyor. Dağılıma baktığımızda sayıları az fakat etkili yerdeler, bunu gözden kaçırmamak lazım. TSK’da 300 general var ve 100 tanesi bunların elinde. TSK’nın bu noktaya gelmesinde kumpas davaların rolü tabii ki büyük. Çağdaş cumhuriyete bağlı subaylar o davalarda tasfiye edildi. Bu günler, o günlerden hazırlandı. Harbiye’den son 5-6 senede 3 bin tane Harbiyeli atıldı. Bunları sürekli söyledik, sürekli tekrar ettik. İlgili kademeler bir türlü hareket etmedi ve böyle bir süreç yaşandı.

Operasyonlar esnasında kandırılan kişiler de var. Pilotlar, “çok üst düzey bir teröristi almaya gidiyoruz” şeklinde kandırılıyor, komutan da itiraz edemiyor ve gidip kendilerini çok farklı bir yerde buluyorlar. O noktadan itibaren kaçıp saklanan pilotlar da var. Bunların çok iyi aydınlatılması gerekiyor. Bunlarla ilgili ifadeler, tutanaklar hazırlanıyor.

Kandırılan esir alınan askerlere dahi kötü muamele yapıldığı bilgisi var. Sırf üzerinde üniforma var diye çirkin muamelelere maruz kalan askerler var. Polisin de duygusal tepki verdiği görülüyor bu noktada. Emniyet Müdürlüğü kobralar tarafından yerle bir edildi, poliste o anda onun duygusallığı var fakat hukuk görevlilerinin bunu aşması gerekiyor.

Tüm darbe tehditlerinin takipçisi olacağız

“Anti-demokratik uygulamalar karşısında gelecek için de darbeler tehdidi elbette var. Bu çerçevede bu sürecin de takipçisi olacağız. Tabii burada ‘Kemalist görünümlü F tipi elemanlar’ da var. Bunların ayırdını yapmak aslında ilk aşamada çok zor.

“Elimizde darbe girişimi sonrasında gerçekleşenler üzerine de bilgiler var. Örneğin o gün sadece nöbet tuttuğu için gözaltına alınan bir üsteğmen arkadaşımız da bulunuyor. Yapılan muameleyi anlatıyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde insanların suçlu – suçsuz ayırt edilmeden dövüldüğü, işkenceye maruz kaldığı bilgisi var. Konuşmasına müsaade edilmediği, konuşursa fiziki işkence uygulandığını ifade etti. Sonrasında da serbest bırakıldı kendisi. Hukuk kurallarına saygı duyulmuyor, avukatlarla görüşmeler şu an yasak. Bunun böyle olmaması gerekiyor.”
“Diğer yandan tam tersi, operasyonlara katılıp hiçbir şey olmamış gibi serbest dolaşan insanlar da var bu noktada. Bir bulanıklık var ve bu bulanıklıkta insanların zarar görmemesi için çabalıyoruz. Bu çerçevede, hem o gece gerçekleşenleri, hem de sonrasında karşılaştığımız hukuksuz uygulamaları araştırmak üzere çalışıyoruz. Suçsuz olan insanların korunmasını, zarar görmemesini hedefliyoruz; CHP’nin hukuki ihlalleri izleme görevlileriyiz.”

Suçlunun cezasını sadece hukuk vermeli

Darbe gerçekleştiğinde uçaktaydım ve İstanbul’a iner inmez haberini aldım. Atatürk Havalimanı’nda mahsur kaldık. İlk aşamada gülüp geçtim, eşime dönüp ‘Buradan bir şey çıkmaz, hemen kontrol altına alınır dedim.’ Ardından Parti Meclisi grubumuzla iletişime geçtik ve genel başkanımızın hemen canlı yayına çıkarak karşı duruşumuzu ortaya koyması gerekliliğini görüştük ve bunu gerçekleştirdik.

Biz parti ve kurul olarak gelen ihbarlar doğrultusunda her türlü ihlali araştıracağız. Suçlunun cezasını sadece hukuk vermeli, burada temel noktamız bu. Fiziki işkence ve benzeri uygulamalara fırsat kalmadan hukukun işletilmesi burada temel çözüm niteliğinde olmalı. Hızlı yargılama esas olmalı. Artık temel tedbirler alındıysa insanların da sahalardan çekilmesi gerekiyor. Sürekli bunun bir siyasi rant aracı olarak kullanılması düşüncesi devam etmekte, bunların artık kesilmesi gerekir. Hukuk ihlalleriyle ilgili gelen başvuru ve ihbarları değerlendireceğiz. Bu kapsamda gerekli yönlendirmeleri yapacağız.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.