Suruç Katliamı 1. Yılında

Suruç katliamının 1. yıl dönümünde katliamda hayatını kaybeden 33 kişi bugün birçok kentte anılacak. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Suruç katliamının 1. yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yayımladı. SGDF, yarın yapılacak 33 düş yolcusunu anma etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

20 Temmuz 2015 tarihinde 33 kişinin katledilişinin üzerinden tam bir yıl geçtiğini hatırlatan SGDF, “Onlar Kobanê’nin hawar çığlığına yanıt olmak için yollara düştüler. Gezi’nin çocukları, Kobanê’ye gidiyor diyerek umudu sırt çantalarına koydular.” dedi.

Gençlik örgütleri de Suruç katliamının 1. yıl dönümünde adalet isteyen herkesi meydanlara çağırdı. Twitter’da ise katliamın 1. yıl dönümünde birçok kişi #20TemmuzSuruç başlığı altında toplandı.
33 düş yolcusu anılacak

Bugün, katliamın yıl dönümünde, katliam saati olan 11.50’de Amara Kültür Merkezi’nde olunacak. Eş zamanlı olarak ise hayatını kaybedenler mezarları başında anılacak. Ayrıca, İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Diyarbakır ve Eskişehir’de basın açıklamaları yapılacak.

İstanbul
İstanbul’da katliamın gerçekleştirildiği saatte mezar anmaları, akşam ise kitlesel basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Suruç’ta ölenlerden Büşra Mete’nin Pendik’te bulunan Yeni Şeyhli Mezarlığı’nda, Ece Dinç’in Kadıköy Karacaahmet Mezarlığı’nda,Polen Ünlü ve Hatice Ezgi Sadet’in Ümraniye Çırçır Mezarlığı’nda;Bahar Nazegül Boyraz’ın Küçükyalı Mezarlığı’nda; Duygu Tuna,İsmet Şeker ve Cemil Yıldız’ın Gazi Mezarlığı’nda; Vatan Budak’ın Gaziosmanpaşa Karlıtepe Mezarlığı’ndaki mezarları başında saat 11:50’de anmalar düzenlenecek.

Suruç şehitlerinin aileleri ve arkadaşları, yarın saat 19:00’da Kadıköy İskele Meydanındaki Haldun Tanel Tiyatro Salonu önünde de kitlesel basın açıklaması gerçekleştirecek.

İstanbul’da ayrıca 24 Temmuz saat 14:00’te Gazi Cemevi önünde toplanılarak Gazi Mezarlığı’nda bulunan Suruç şehitliğine yürünecek, anma yapılacak.

SGDF’nin askeri darbe girişimi nedeniyle 16 Temmuz’da ertelediği anma etkinliği de, 30 Temmuz günü Saat 17:00’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Diyarbakır

Veysel Özdemir ve Nazlı Akyürek’in mezarları başında saat 11:50’de anma düzenlenecek. Saat 13.00’te Veysel Özdemir için yemek verilecek.

Samsun

Mert Cömert’in Bafra’da bulunan mezarı başında saat 11:50’de anma düzenlenecek, akşam saatlerinde ise ESP Samsun Temsilciliği binasında anma etkinliği yapılacak.

Bursa

Ferdane ve Nartan Kılıç için saat 18:30’da Hamitler Mezarlığı’nda anma gerçekleştirilecek.

Hayatını kaybedenler için 23 Temmuz Cumartesi günü 16:00 ile 20:00 saatleri arasında Konak Kültür Evinde Nartan Kılıç fotoğraf sergisinin açılışı yapılacak, ardından anma etkinliği düzenlenecek.

Eskişehir

Eskişehir’de saat 18:30’da Cemevi yanında bulunan Gezi Şehitlerinin Fidanlığı’nda anılacak, 33 Suruç şehidi anısına fidan dikilecek, basın açıklaması yapılacak.

Ankara

ESP ve SGDF üyeleri, Yunus Emre Şen’in anısına Tuzluçayır’da açılan Yunus Emre Şen Gençlik Kültür Merkezi önünde saat 19:00’da toplanarak, Feyzulah Çınar Parkı’na yürüyüş düzenleyecek, anma gerçekleştirecek.

Mersin

Emek ve Demokrasi Platformu, hayatını kaybedenleri anmak için yarın saat 18:00’de Özgür Çocuk Parkı’nda anma düzenleyecek.

Adana

ESP ve SGDF üyeleri, anma töreni için saat 17:30’da İnönü Parkında anma gerçekleştirecek.

Hayatını kaybedenler

Serhat Devrim

Serhat Devrim 19 yaşındaydı. Katliam’da Muş’tan hayatını kaybeden üç kişiden biri oldu.

Mücahit Erol

Mücahit Erol 19 yaşındaydı. Muş Korkutluydu. Harran Üniversitesi Müzik Bölümü 1. Sınıf öğrencisiydi.

Veysel Özdemir

Veysel Özdemir 21 yaşındaydı.

Nazlı Akyürek

Nazlı Akyürek 22 yaşındaydı. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi

Osman Çiçek

Osman Çiçek 22 yaşındaydı. Suruçluydu. Kasım Deprem ile yanyana defnedildi.

 

Murat Yurtgül

Murat Yurtgül 23 yaşında, Arel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü 4. sınıf öğrencisi,okulun İnsan Hakları ve Demokrasi Kulübü Başkanı idi. Yurtgül Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nde (CİSST) 7 aydır Ağırlaştırılmış Müebbet Hükümlüsü Mahpuslar Ağı Temsilcisi olarak çalışıyordu.

Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç

Ferdane Kılıç Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesiydi, oğlu Nartan Kılıç ve kızı Sinem Kılıç ile Suruç’taydı. Sinem Kılıç annesini ve oğlan kardeşini kaybetti, kendisi yaralandı. Baba Metin Kılıç 7 Haziran genel seçimlerinde HDP Bursa milletvekili adayıydı.

Hatice Ezgi Sadet

Hatice Ezgi Sadet 20 yaşında, Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencisiydi.

Süleyman Aksu

Süleyman Aksu 23 yaşında, Yüksekova Anadolu Lisesi’nde İngilizce öğretmeniydi.

Alican Vural

Alican Vural 18 yaşında, Samsunlu, 19 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi, ESP üyesiydi.

Alper Sapan

Alper Sapan 20 yaşında, Giresunlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi ve Eskişehir Anarşi İnisiyatifi üyesiydi.

Koray Çapoğlu

Koray Çapoğlu 32 yaşında, Oflu, Devrimci Trabzonssporlular Grubu üyesiydi.

Okan Pirinç

Okan Pirinç 18 yaşındaydı, Liseyi bitidi, üniversite tercihini yaptı, sonuçları bekliyordu. Hatay Samandağlı idi.

Uğur Özkan

Uğur Özkan 26 yaşında, Cizre doğumlu ve 22 yıllık İstanbullu. İnşaat işçisi ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyesiydi. Bir hafta da inşaat işçisi olarak Kobane için çalışmak istiyordu.

Yunus Emre Şen

Yunus Emre Şen 22 yaşında, Vanlı, Ankara Üniversitesi  Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesiydi.

Mücahit Erol

Mücahit Erol 19 yaşında, Muşlu, Harran Üniversitesi Müzik Bölümü 1. sınıf öğrencisi. Adını “Evrim Deniz” olarak değiştirdiği yazıldı. Kardeşi “Kobane’deki insanlara yardım için gideceğiz. Tarihte insanlık adına Kobane’ye bir tuğla koymakla anlıacağız” dediğini aktardı.

Medali Barutçu

Muş’tan Medali Barutçu Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisiydi.

Çağdaş Aydın

Çağdaş Aydın 27 yaşında, Dersimliydi, Ötekilerin Postası’nda editördü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi okuyordu.

Cemil Yıldız

Cemil Yıldız 65 yaşında, Sinoplu, İstanbul Gazi mahallesinden. 7 Haziran genel seçimleirnde HDP Sinop milletvekili adayıydı. ki Cemil Yıldız 7 Haziran seçiminde HDP Sinop milletvekili adayıydı.

Duygu Tuna

Duygu Tuna, HDP Maltepe ilçe eşbaşkanıydı.

Kasım Deprem

Kasım Deprem 28 yaşında, Suruçlu, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisi, HDP Gençlik Kolları üyesiydi.

Ece Dinç

ESP Kadıköy’den Ece Dinç.

Aydan Ezgi Şancı

Samsun’dan Aydan Ezgi Şancı.

Cebrail Günebakan

Hatay’dan Cebrail Günebakan.

Büşra Mete

ESP İstanbul’dan Büşra Mete İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiydi.

İsmet Şeker

Suruç’ta öldürülen İsmet Şeker’in oğlu Mustafa Can Şeker de Kobane’de hayatını kaybetmişti.

Emrullah Akhamur

Emrullah Akhamur Mardin Kızıltepeli, Mersin Üniversitesi Tarih bölümünden.

Nazlı Akyürek – Nuray Koçan

İkisi de 22 yaşında olan Nazlı Akyürek ile Nuray Koçan Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyordu.

Nazegül Boyraz

Nazegül Boyraz 55 yaşında, CHP Maltepe Meclis üyesi, Gülsuyu’nda oturuyordu.İstanbul Gülsuyu Mahallesi’nden.

Erdal Bozkurt

Erdal Bozkurt 27 yaşında, Ağrılı ve Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu üyesiydi.

Veysel Özdemir

Diyarbakır’dan Veysel Özdemir.

Polen Ünlü

Polen Ünlü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisiydi.

Mert Cömert

Samsun, Bafralı Mert Cömert 19 yaşındaydı, Bafra Demir Çelik Meslek Lisesi son sınıf öğrencisiydi. Ailenin tek çocuğuydu.

Çaycılık yaparak ailesini geçindiren babası Mehmet Çelik, “Mert bize ‘Samsun’a gezmeye gidiyorum’ demişti. Kobane’ye geçeceğini bilmiyorduk. Bayram günü gezecek sandık” demişti. Patlamanın ardından Dicle Haber Ajansı’na konuşan babası, “Devlet görevini yerine getirseydi bu başımıza gelmezdi. Kimsenin canı yanmazdı” demişti.

Mert Cömert Kobane’ye gitmek üzere yola çıkmadan önce Facebook’ta bir arkadaşına şunları yazmıştı:

“Ölmezsek iyidir, ölürsek artık bizi unutmazsın abi. Devamlı paylaşımlar yaparsın hakkımızda, ‘Karadeniz’in asi çocuğu Kobane’de şehit düştü’ diye. 🙂 Heykelimi dikin, ben insanlık için gidiyorum… Orada Karadeniz’imizi iyi bir şekilde temsil edeceğime inanıyorum.”

Vatan Budak

Kars Dior doğumlu Vatan Budak, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden yeni mezun olmuştu. 22 yaşındaydı.

Tüm Suruç Haberleri için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Post source : t24, bianet, dağ medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.