Fitch: ‘Başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye bankalarının riskleri arttı’

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye bankalarını izlemeye almasının ardından şimdi de Fitch Ratings, Türkiye bankalarının kredi profilleri ve notları için aşağı yönlü risklerin, başarısız darbe girişiminin ve politik ayrışmanın büyüyeceği yönündeki görünümün sonucu olarak arttığını bildirdi.

Türkiye bankalarının kredi profillerinin ülke kredi notuna, yabancı kredi piyasalarına ulaşıma ve TL kuruna karşı hassas olduğunu ifade eden Fitch Ratings, “Aynı zamanda, büyük bankaların çoğu için verilen yatırım yapılabilir seviyede notun yansıttığı gibi Türkiye bankacılık sektörünü temel olarak sağlam görmeye devam ediyoruz.

Kısa vadede bankaların finansal değerlendirmede herhangi bir keskin hareket beklemiyoruz. Darbe girişiminin mevduat istikrarsızlığını tetiklediği yönünde çok az kanıt var ve merkez bankası sektöre likidite desteği sağlamaya hazır olduğunu ifade etti” değerlendirmesini yaptı.

Bazı bankaların varlık kalitesi rasyolarının sorunlu turizm sektöründeki riskleri nedeniyle baskı altına girebileceğini belirten Fitch, ancak sektör geneli olarak değerlendirildiğinde turizme kredilerin bankaların toplam kredilerinin yüzde 3’ü gibi düşük bir oranda olduğunu da ifade etti.

Fitch, son birkaç günde yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin kredi notu üzerinde baskı yaratıp yaratmayacağının hükümetin siyasi bölünmeyi derinleştirecek, kurumların bağımsızlığını zayıflatacak reaksiyonlarda bulunup bulunmayacağına bağlı olacağını da vurguladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.