AB: Hukukun üstünlüğü korunmalı

Darbe girişiminin ardından Avrupa Birliği’nden hukukun üstünlüğünü koruma uyarısı geldi. AB Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini, “Ülkeyi hukukun üstünlüğünden uzaklaştıracak adımlar atılması için hiçbir bahane yok” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’deki darbe girişiminin ardından anayasal düzene zarar verecek adımlar atılmaması konusunda hükümete uyarıda bulundu.

Mogherini, Brüksel’de AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları’nın Türkiye’deki darbe girişimini ele alacağı toplantıya girerken açıklamada bulundu.

Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz’da meşru kurumların korunması gerektiğini söyleyenin ilk kendileri olduğunu anımsatan Mogherini, “Bugün de ülkede hukukun üstünlüğünün korunması gerektiğini söyleyen biziz. Ülkeyi bundan uzaklaştıracak adımlar atılması için hiçbir bahane yok” dedi.

Demokratik ve meşru kurumların korunması gerektiği vurgusu yapan Mogherini, güçlü bir mesaj göndereceklerini belirterek, “Bugün bakanlarla birlikte bunun hukukun üstünlüğü ve denge ve denetlemenin terk edilmesi anlamına gelmeyeceğini söyleyeceğiz. Tam tersine bunlar ülkenin kendi selameti açısından korunmalı” dedi.

Kurz: İdam cezasının getirilmesi kabul edilemez
Öte yandan Avusturya basınına konuşan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da darbe girişiminin ardından gündeme oturtulan idam cezasına dair konuştu.

Kurz, Türkiye’nin idam cezasını geri getirmesinin kabul edilemez olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2004 yılında kaldırılan idam cezasının yeniden getirilmesi için muhalefet partileriyle görüşüleceğine dair açıklamalarını değerlendiren Avusturyalı bakan, “Kanun düzeni ve hukuk sistemi çerçevesi dışında cezai yaptırımlar ve keyfi tasfiyeler olmamalıdır” dedi.

Bakan Kurz, “Avrupa Birliği Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sınırlarını açıkça göstermeli” diye sözlerine ekledi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.