HSYK, 2 bin 745 hakimi açığa aldı

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) , Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Danıştay Başkanlığı’ndaki ‘PYD’ mensubu olduğu ileri sürülen üyelerin kurumda gözaltına alındığı iddia edildi.

HSYK 2. Dairesi, 541’i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204’ü ilk derece adli yargıda olmak üzere toplam 2 bin 745 hakimi açığa aldı.

HSYK, ‘Paralel Yapı’ üyesi olduğu iddia edilen hâkim ve savcılar hakkında en ağır tedbiri almak üzere toplanmıştı. Tüm hakim ve savcıların izinleri iptal edilmiş, izinde olanlar da görev başına çağrılmıştı.
Yüzde 20’si açığa alındı
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın mart ayında yapılan bütçe görüşmelerinde açıkladığı sayılara göre idari yargı dâhil, Türkiye’de toplam 14 bin 712 hâkim ve savcı görev yapıyor.

Bu sayı dikkate alındığında HSYK toplam hâkim ve savcı toplamının yüzde 20’sini açığa almış bulunuyor. Operasyonun tamamına yakınının adli yargıda yapıldığı dikkate alındığında açığa alınanların toplam içindeki oranı daha da artıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.