2. Ordu Komutanı ve 3. Kolordu Komutanı Gözaltına Alındı

15 Temmuz günü yapılan dargbe girişiminin ardından hakkında yakalama kararı çıkartılan 3. Kolordu Komutanı Korgenaral Erdal Öztürk Bursa’nın İnegöl ilçesinde gözaltına alındı.

Darbe girişimi sonrası üst düzey komutanlar 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ve 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun da gözaltına alınmıştı.

3. Kolodru Komutanı Korgenaral Erdal Öztürk bugün öğle saatlerinde, Bursa’nın İnegöl ilçesinde gözaltına alındığı bildirildi. Öztürk’ün eşi ile birlikte köfte yerken polislerin gözaltına aldığı belirtildi. Öztürk gözaltına alındıktan sonra polis eşliğinde İstanbul’a götürüldü.

Öztürk darbe girişimi sırasında NTV televizyonuna bağlanarak “TSK hiyerarşisi dışında herhangi bir emri dışında tüm personele kışlalarına dönmesi çağrısı yapıyorum. Aksi takdirde bu personele hukuki işlem yapılacak” demişti.

Öztürk daha önceGenelkurmay Harekat Başkanlığı ve öncesinde EDOK Okullar Komutanlığı yapmıştı.

2. Ordu Komutanı Huduti de Gözaltında

Darbe girişiminin bastırılmasının ardından gözaltına alınan 1500 civarı askerin arasında 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin de bulunduğu açıklandı.

Malatya’da gözaltına alınan Huduti’nin yanı sıra 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun da gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında her rütbeden subayın yanısıra alt rütbeler ve erler de bulunuyor.

Huduti, Cizre ve Sur’da yürütülen operasyonları komuta ediyordu.

Orgeneral Huduti kimdir?
Orgeneral Huduti, Kosova’da dünyaya geldi. Huduti 1952 yılında dünyaya geldiğinde, Kosova Yugoslavya’ya bağlıydı. Daha sonra ailesi Türkiye’ye göç etti.

Huduti 1973 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. Yunanistan sınırındaki 3. Mekanize Piyade Tümeni’nde, Rusya sınırındaki 7. Mekanize Piyade Tugayı’nda ve Erzurum 9. Kolordu Komutanlığı’nda görev aldı. Uzun yıllar NATO’nun İtalya’daki Güney Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Karargâhı’nda görev yaparak küresel ve bölgesel krizlerle iç içe oldu.

1999’da tuğgeneralliğe, 2004’te tümgeneralliğe, 2009’da korgeneralliğe ve 2014’te orgeneralliğe terfi etti. Huduti, tuğgeneral rütbesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Plan Daire Başkanı’yken, ABD’ye yönelik 11 Eylül saldırıları gerçekleşti. Huduti, saldırıdan 4 ay sonra 2002 yılı başında Afganistan’a giderek Türk birliğinin Kâbil’e konuşlandırılması görevini yürüttü. Huduti, korgeneral rütbesiyle KKTC’de de iki yıl görev yaptı.

Orgeneral Huduti, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ile Diyarbakır’ın Sur ilçelerindePKK’ya yönelik operasyonları yöneten komutan olarak biliniyordu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.