UNESCO zirvesinde Sur, tartışmaya açılmadan ‘karara’ bağlandı

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin, 27 Haziran’da Fransa’da yaptığı hazırlık toplantısında Sur’a ilişkin hazırladığı karar taslağı, bugün yapılan oturumda tartışmaya açmadan olduğu gibi geçti.

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. toplantısı İstanbul’da devam ediyor. Toplantının, tehlike altındaki kültürel miras alanlarıyla ilgili bugünkü gündemlerden biri de Sur’du. Toplantıda, Sur’la ilgili karar taslağı tartışmaya açılmadan olduğu gibi geçirilirken, taslakta Sur’da yapılması gerekenlere ilişkin tavsiyeler ve kararlar yer alıyor.

Sur kararında, Suriçi’nde belli sayıda tarihi binalarda ve anıtsal yapılarda tahribat olduğu vurgulanarak, “Varlığın gelecekte daha fazla tahribat görmeyip korunması için sorumlu yetkililerin tüm önlemleri alması tavsiye edilmektedir. Ayrıca sorumlu yetkililer varlığın ve tampon bölgesinin korunma durumuna ilişkin geniş kapsamlı bir hasar tespit yapmasına tavsiye etmektedir” deniliyor. Sur kararında, bu tespit sonuçlarının Dünya Miras Merkezi ve onun danışma kurullarına sunulması gerektiği de vurgulanıyor. Komite tarafından yapılan bir diğer tavsiye de şu şekilde: “Varlık üzerindeki tehditlerin doğası ve çapını değerlendirme ve alınması gereken uygun önlemlerin önerebilme amaçlı Dünya Miras Merkezi/Danışma Kurullarından bir reaktif izleme misyonunu davet edilmesi.”

Karar taslağında, ayrıca devlet tarafından Dünya Miras Merkezi’ne 1 Şubat 2017 tarihine kadar varlığın korunma durumuna ilişkin bir güncellenmiş raporun sunulmasını gerektiği belirtiliyor.

Sur’la ilgili görüşmeleri takip etmek üzere İstanbul’da bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi heyeti de, toplantının başladığı ilk günden bu yana Sur karar taslağının kurulda görüşülmesi için çalışma yürütmüştü. Heyet, Sur’daki durumla ilgili bilgi vererek, hazırlanan görüş ve öneri metnini genel kurula, devletlerin temsilcilerine, ICOMOS ve UNESCO temsilcilerine sunmuş, taslağın, bu bilgiler ışığında görüşülmesi için çalışma yapmıştı.

Dünya Miras İzleme kuruluşu da açıklama yaptı

Öte yandan Sur’la ilgili karar taslağının görüşülmeden kabul edilmesi üzerine bir açıklama yapan Dünya Miras İzleme kuruluşu (World Heritage Watch), Sur‘da alınan acele kamulaştırma kararından endişe duyduğunu belirtti.  Açıklamada, “Tarihi Sur bölgesinin yeniden inşası, UNESCO’nun ve yerel idarelerin katılımı sağlandıktan ve tarihi kent dokusu ile koruma ve restorasyonun bilimsel standartlarına uygun bir hazırlıktan sonra başlatılmalıdır” denildi.

Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.