SADAT A.Ş. hakkında TBMM’ye soru önergesi verildi

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Siirt Milletvekili Besime KONCA tarafından yanıtlanması için SADAT A.Ş. hakkında meclise soru önergesi sunuldu. 

Konca önergede şunlara yer verdi: ” Özellikle Soğuk Savaş yıllarında toplumsal mücadelelerin vuku bulduğu ülkelerde, devletlerin meşru, yasal önlemlerle bertaraf edemediği muhalefeti “gayri nizami” yöntemlerle ortadan kaldırma ve tedhiş etme uygulamaları olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de 60’lı yıllardan günümüze, özellikle 90’lı yıllarda, belirtilen çerçevede özel savaş uygulamaları hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalar neticesinde Kürt halkının yaşadığı bölgelerde binlerce faili meçhul cinayet, katledilen yüzlerce aydın, yazar, siyasetçi ve basın mensubu, yakılıp, yıkılan ve boşaltılan binlerce köy, yerlerinden edilmiş on binlerce insan Türkiye’nin hazin fotoğrafı olmuştur.

“Bu kapsamda yürütülen özel savaşın kontr-gerilla faaliyetleri, Ergenekon davası sürecinde de açığa çıkmış ve bölgede yapılan sınırlı kazılarla da tespit edilmiş olan toplu mezar ve asit kuyularıyla da işlenen insanlık suçları kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. 1990’lı yıllardaki uygulamaları aşacak şekilde, son bir yıllık süre zarfında bölgede yürütülmüş operasyonlarda vuku bulan insanlık suçları ile birlikte geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Lice operasyonlarında, bir subayın engel olmasıyla gerçekleştirilemeyen bir vahşet ile gündeme oturmuş olan SADAT adındaki bir yapılanmanın kendi web sitesinden yaptığı tanıtımlar ve açıklamalar bütünlüklü düşünüldüğünde, bölgede birbiriyle ilişkili derin yapılanmaların olduğu ve belirli bir merkezden yönetildiği şeklinde kamuoyunda ortaya çıkan iddialara ivedilikle cevap verilmesini zorunlu kılmaktadır.”

“Benzer özel savaş uygulamalarının, başta binlerce canımız olmak üzere, toplumsal barış ve ülke demokrasisi ile birlikte on yıllarımızı heba ettiği hepimizin malumudur. Bir araç olarak kullanılıp bir kenara atılamayacağı geçmiş uygulamalardan da anlaşılmış olan “özel savaş aygıtlarının” en çok da yasal siyasal temsilci sıfatıyla TBMM iradesi için tehlike arz ettiği bilinmelidir. Meclis’e 2012 yılı itibariyle soru ve araştırma önergelerinin sunulmasına ve partimiz HDP’nin yaptığı basın açıklamalarına karşılık hükümetiniz suskun kalırken söz konusu “şirketin” web sitesinden açıklamalarda bulunup soru önergelerini cevaplıyor olması çok vahim bir durumu ortaya koymaktadır. Durumun vehameti hükümetin suskunluğunu kaldıramayacak düzeydedir. Bu tehlikeyi bertaraf etmek hususunun, başta hükümetiniz olmak üzere hepimizin tarihi görev ve sorumlulukları dahilinde bulunduğunun bilinmesi hayati önem arz etmektedir.”

Sorular

  • Kamuoyunda ciddi kaygılara sebep olan iddialar ve verilen soru önergelerine karşılık hükümetinizin suskun bir tavır takınmasının sebepleri nelerdir?
  • Hükümetiniz suskunluğunu korurken ve soru önergelerine cevap verilmesi hususu esasen hükümetinizin görev ve yükümlülüğündeyken, SADAT A.Ş’nin kendi web sitesinden tek tek sorulara cevap vermesinin yasal dayanağı nedir? SADAT A.Ş.’ye soru önergelerine cevap verilmesi ve gerekli açıklamaları yapması hususunda bir talimatınız olmuş mudur?
  • SADAT web sitesinde kuruluşunu “İslam ülkelerine, devletin kontrolünde ve dış politikasına uygun alanlarda hizmet etme ihtiyacıyla” şeklinde ifade etmektedir. Bu ifadeye uygun şekilde SADAT, devletin hangi birimlerinin kontrolü ve yönlendirmesiyle faaliyette bulunmaktadır?
  • Özellikle Cizre, Sur, Nusaybin, Şırnak, Yüksekova, Silopi ve diğer yerleşim birimleri ile yine basına servis edildiği şekliyle Suriye’de yürütülen özel operasyonlarda SADAT’tan operasyonel bir güç olarak yararlanılmış mıdır?
  • Son bir yıldır ülke içerisinde yürütülen operasyonlarda, duvarlara yazılan cinsiyetçi ve ırkçı sloganlarla adını duyurmuş olan Esedullah Timi’nin SADAT yapılanmasıyla bir bağlantısı var mıdır?
  • Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir şirketin faaliyet alanlarının açık olması gerektiğinden hareketle, SADAT eğitim faaliyetlerini nerelerde yürütmektedir? Eğitim alanı, silah ve lojistik ihtiyaçlarını nasıl ve nereden karşılamaktadır? TSK ve Emniyet Müdürlükleri bu konuda yardımcı olmakta mıdır?
  • SADAT A.Ş’nin web sitesinde belirttiği faaliyet alanlarında tam bir denetime tabi tutulması ve derin yapılanmalarla bağlantılarının varsa açığa çıkarılması hususlarında kapsamlı bir çalışma ve araştırma başlatacak mısınız?

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.