Panama Belgeleri’nde adı geçen şahıslar, şirketler Maliye Bakanı’na soruldu

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan Panama Belgeleri’nde adı geçen şahıslar, şirketler hakkında soru önergesi verdi. Paylan açıklamasında, “Panama Belgeleri‘nin tamamının yayınlanmasının ardından, Türkiye’den 500 iş insanı ve 21 aracının Panama’da offshore şirketlere sahip olduğu ya da bu şirketlerde payı olduğu ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesi ve diken.com.tr kimlerin offshore hesabı/şirketi olduğunu yayınlamış, bu konuda bir dizi haber yaptı. Panama belgelerinde ismi geçenler arasında Mustafa Latif Topbaş, Cihan Kamer, Remzi Gür, Adnan Polat, Mehmet Cengiz, Tuncay Özilhan, Vakkas Altınbaş gibi isimler, şirketler arasında ise Ata Yatırım Portföy A.Ş., Çalık Enerji A.Ş., Enka Teknik Genel Müteahhitlik Bakım İşletme Sevk ve İdare A.Ş., Guardhealth Securities Limited, Kares Karadeniz Enerji Servisleri ve Makine Ticaret A.Ş., Koç Holding, Mermeden Limited, Sharecorp Limited, TML İnşaat Sanayi Ticaret ve Turizm A.Ş., UNG Universal Hospital Group, Zorlu Holding yer almakta.” dedi.

 

 

 

Devamında, “Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait, 40 yıllık 11.5 milyon özel belge “Panama belgeleri/kağıtları” adıyla geçen yıl Süddeutsche Zeitung gazetesiyle paylaşılmış ve 4 Nisan 2016 tarihinde belgelerle ilgili haberler basına yansımıştır. Bu belgelerde ülkelerinden vergi ve para kaçıranların bilgileri yer almaktadır. Süddeutsche Zeitung gazetesi, belgeleri Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’yla (ICIJ) paylaşmış, Konsorsiyum da belgeleri BBC, Guardian ve Le Monde gibi gazete ve televizyonlara incelemeleri için göndermiştir. Toplamda 78 ülkede çoğu gazete ve televizyon olmak üzere 107 medya kuruluşuyla paylaşılan belgeler yaklaşık bir yıl boyunca 370 gazeteciye doğrulatılmaya çalışılmıştır. Belgelere göre, offshore hesaplarla vergi kaçıranlar arasında 12 devlet lideri ve 143 politikacı olduğu iddia edilmektedir. Belgelerin tamamının yayınlanmasının ardından, Türkiye’den 500 iş insanı ve 21 aracının Panama’da offshore şirketlere sahip olduğu ya da bu şirketlerde payı olduğu ortaya çıkmıştır. Cumhuriyet gazetesi ve diken.com.tr kimlerin offshore hesabı/şirketi olduğunu yayınlamış, bu konuda bir dizi haber yapılmıştır. Panama belgelerinde ismi geçenler arasında Mustafa Latif Topbaş, Cihan Kamer, Remzi Gür, Adnan Polat, Mehmet Cengiz, Tuncay Özilhan, Vakkas Altınbaş gibi isimler, şirketler arasında ise Ata Yatırım Portföy A.Ş., Çalık Enerji A.Ş., Enka Teknik Genel Müteahhitlik Bakım İşletme Sevk ve İdare A.Ş., Guardhealth Securities Limited, Kares Karadeniz Enerji Servisleri ve Makine Ticaret A.Ş., Koç Holding, Mermeden Limited, Sharecorp Limited, TML İnşaat Sanayi Ticaret ve Turizm A.Ş., UNG Universal Hospital Group, Zorlu Holding yer almaktadır.” dedi.

Sorular ise şöyle:

  • Offshore hesabı bulunduğu iddiasıyla isimleri basına yansıyan şahıslar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Panama belgelerinde adı geçen 11 büyük şirketin offshore hesaplarını yasadışı faaliyetler için kullanıp kullanmadıklarına dair bir soruşturma yürütülmekte midir?
  • Panama belgelerinde adı geçen şahıslar ve şirketler, son günlerde yeniden gündeme getirilen varlık affından yararlanabilecekler midir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.