Mimarlar Odası Ankara Şubesi: AVM’ye Hayvanat Bahçesi Akıl Dışı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Orman Çifliği (AOÇ)’ndeki hayvanat bahçesini Ankapark alanına yapacağı Temapark’ı bahane ederek yıktığını hatırlatan Karakuş, alışveriş merkezinin güneş görmeyen bir yerinde hayvanat bahçesi yapımına izin verilmesinin, “hayvan haklarına aykırı” olduğunu ifade etti.

 

Dünyada hayvanat bahçesi konseptinden uzaklaşıldığını belirterek, hayvanların yerinin doğal alanları olduğunu vurgulayan Candan şu görüşleri dile getirdi:

“ Hayvanat bahçelerinin kapatıldığı sadece hayvanların sağlık açısından yardıma ihtiyaçları olduğunda müdahalelerin yapıldığı bir süreçte, gözlerini rant bürüyenler bir taraftan, ‘Dünyanın en büyük hayvanat bahçesini yapıyorum’ diyerek AOÇ arazisine Temapark inşa edip, bir taraftan da AVM’lerde nefes dahi alınamayacak yerlerde hayvanları betona hapsetmek istemektedir. Öte yandan Planlı yapılan ölçeklerde, kent merkezi içinde kalmış değerli araziler kentin yeşil alanları olması gerekir.

Tema park projesi ile AOÇ, ticari restaurant, cafeleri ve eğlence alanı ile paranız yoksa içeri giremeyeceğiniz bir yer olacak. Bu da AOÇ’nin kuruluş ilkelerine tamamen aykırı. Natavega AVM’de eksi ikinci kata hayvanat bahçesi inşa edilmesi de bu anlayışın ürünüdür. Hesapsız, işini bilmez, seçim yatırımı diye göze görünmeye çalışan bir Belediye Başkanı’nın fantezilerinden başka bir şey değil. Orta Amerika’da hayvanlara kafeslerde işkence ortamı olmasın diye hayvanat bahçeleri kapatılıyor, artık dünya hayvanat bahçeleri konseptini terk ediyor. Türkiye’de ise hayvanları meta haline getirerek üstlerinden daha fazla para kazanmaya çalışan bir zihniyet karşı karşıyayız.

Konuyla ilgili kampanya başlatıldı

“Mamak’da bulunan NataVega AVM’ye yapılması planlanan hayvan hapishanesini istemiyoruz. Mevcut hayvan hapishanelerini kapatılmalı ve yapılması planlananlarda yapılmamalıdır. Başkasının acısı kimsenin eğlencesi olamaz!

Hayvanat bahçeleri, yaşam süreçlerinin metalaşmasını, dağılmasını, parçalanmasını gerçekleştirirken, aynı zamanda biyoçeşitliliğin yapaylaştırılıp gözler önüne serilmesine neden oluyor.

Travmalara neden olacak şartlarda hayvanların kapatılıp sömürülmesi, üstelik bunun öncelikli olarak çocuklar için eğlence aracı haline getirilmesi, çocukların küçük yaşlarda bu hastalıklı, başka canlıların acıları üzerinden bir eğlence anlayışı geliştirmeleri ve bunu benimsemeleri kabul edilemez. İnsanların eğlenirken yaşayacağı anlık mutluluk uğruna hayvanların yaşamları boyunca hapsoldukları yerlerde acılara maruz kalmalarını hiçbir gerekçe haklı çıkaramaz.”

https://twitter.com/CeydaSanli/status/752921256220037120

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.