Kuş Sesi’nin 2. Sayısı Yayında

Uzun zaman sonra yeniden Kuş Sesi’nin 2.sayısı çıktı. Kuş Sesi, Anadolu’nun dört bir yanında yaşayan kuşların hayatına, kuşlarla ilgili yapılan çalışmalara ve kuşlardan ilham alan sanata ayna tutmak niyetiyle çıkılan bir yolculuk. Yılda üç kez yayınlanan bülten Doğa Derneği İnternet sitesinden indirebilir, sosyal medya hesaplarından takip edebilir. Ayrıca az sayıda basılan bülten ücretsiz olarak talep edebilir.

Doğa ailesinin ortak çabasıyla yayınlanan Kuş Sesi, kuşları sevenlerin seslerini paylaşabilmeleri için bir araç. Siz de yaptığınız etkinlikleri, yayınları, sanatsal çalışmaları ve elbette yazılarınızı aşağıdaki iletişim adresinden yayın ekibiyle paylaşabilirsiniz.

İlk sayıda Anadolu’nun 1960’larına tanık olmuş, en eski kuşçulardan Richard Porter’ın “Sihirli Günler” yazısıyla başlıyoruz. Richard bize kuşçuluğun son elli yılını ve Anadolu’yu anlatıyor. Henüz kuş kitapları yokken, binlerce dikkuyruk Burdur Gölü’nde kışlıyorken ve Amik Gölü henüz kurumamışken… Kuş Sesi, akbaba göçünden Türkiye’deki ilk üreme kayıtlarına uzanan daha pek çok konuyu ele alıyor.

Kuş Sesi’nin birinci sayısını buradan indirebilirsiniz.

İkinci sayıda yolculuk, Trakya’nın bozkırlarında şah kartalların eşliğinde “Bozkır’ın Şah Kartalı” yazısıyla başlıyor. Ardından, elli yılını Anadolu’nun doğasını korumaya adayan, kelaynakların ve pek çok sulak alanın korunmasını sağlayan Tansu Gürpınar’ın röportajıyla devam ediyor. Kuş Sesi, leylek ve insan ilişkisinden, Türkiye’de deniz kuşlarıyla ilgili ilk çalışmalara kadar uzanan daha pek çok konuyu ele alıyor.

Kuş Sesi’nin ikinci sayısını buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.dogadernegi.org/kus-sesi-yayinda/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.