Britanya’nın yeni başbakanı belli oldu

Britanya’da iki kadın adayın yarıştığı başbakanlık koltuğu için Andrea Leadsom’ın çekileceğini açıklamasının ardından, İçişleri Bakanı Theresa May, ülkenin yeni başbakanı olacak.Britanya’da 23 Haziran’da yapılan referandumda halkın yüzde 52’si Avrupa Birliği’nden (AB) çıkılması yönünde oy kullanmasının ardından başbakanlıktan istifa edeceğini açıklayan David Cameron, Çarşamba günü göreve bırakacağını söyledi.

Cameron, bugün bir açıklama yaparak Çarşamba günü görevi bırakacağını ve İçişleri Bakanı Theresa May’in aynı gün ofise gelerek görevi devralacağını duyurdu.

Downing Street’teki ofisi önünde açıklama yapan Cameron,“Buckingham Sarayı’na istifamı vermeye gideceğim. Böylelikle Çarşamba günü yeni bir başbakanımız olacak” diye konuştu.

May, bugün Birmingham şehrinde düzenlediği basın toplantısında, Britanya’nın güçlü bir lidere ihtiyacı olduğunu belirterek “Ülkeyi ekonomik ve siyasi belirsizlikten çıkaracak ve AB’den ayrılırken en iyi anlaşmayı sağlayacak güçlü bir lidere ihtiyaç var” dedi.

Ne olmuştu?

Britanya’da 23 Haziran’da yapılan referandumda AB’den çıkma kararı alınmasının ardından Başbakan David Cameron istifa edeceğini açıklamıştı.

Muhafazakâr Parti’nin yeni lideri ve başbakanı seçmek için milletvekilleri arasında yapılan oylamanın ikinci turunda İçişleri Bakanı Theresa May ve Enerji Bakanı Andrea Leadsom finale kalmıştı.

Leadsom, Times gazetesine verdiği röportajda başbakanlık yarışındaki rakibi Theresa May için, “Muhtemelen yeğenleri vardır tabii. Fakat benim çocuklarım var. İleride onların da çocukları olacak ve gelecekte İngiltere’de yaşanacakların doğrudan bir parçası olacaklar” demişti.

Bu sözlerin tepki çekmesinin ardından, Leadsom “Theresa May’e başarılar diliyorum ve kendisine tam desteğimi veriyorum” diyerek adaylıktan çekildiğini söyledi ve annelik kavramının Muhafazakar Parti’nin seçim kampanyasında rol oynamaması gerektiğini ifade etti.

Leadsom’un çekilmesiyle tek aday olarak kalan Theresa May’in başbakanlık ve Muhafazakar Parti liderliği görevi kesinleşti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.